Artykuły

Wiele roślin, które możemy spotkać na łąkach oraz w lasach, świetnie sprawdzi się również w uprawie ogrodowej. Rośliny, które spotykamy podczas letnich spacerów, są mało wymagające, dostosowują się do zmiennych warunków siedliskowych, ciesząc nasze oczy pięknym wyglądem, szczególnie w porze kwitnienia. Poznaj odmiany roślin łąkowych, które warto posiadać w ogrodzie.
Rośliny spotykane przez nas w lasach, na łąkach, pastwiskach, poboczach lub przydrożnych rowach, mogą stanowić niezwykle ciekawe inspiracje do naszego ogrodu. Wiele dziko rosnących kwiatów świetnie radzi sobie z niedoborami wody, nadmiernym nasłonecznieniem oraz atakami szkodników lub chorób, dlatego ich prywatna uprawa, może przynieść wiele korzyści, szczególnie dla początkujących ogrodników. Przy wymagających, typowo ogrodowych roślinach, polne i łąkowe okazy stanowią dobrą i łatwą w uprawie alternatywę. Takie rośliny sprawdzą się znakomicie w aranżacjach romantycznych oraz rustykalnych ogrodów. Ponadto, ich zbiór oraz uprawa nie narażą naszej kieszeni na olbrzymie wydatki, a nawet mogą pozwolić nam na darmowe wprowadzanie nowych roślin w obrębie naszego ogrodu.
Najpopularniejszymi roślinami łąkowymi, które możemy spotkać w ogrodach, są przedstawiciele grupy chwastów segetalnych np. chabry bławatki, maki polne, rumianki pospolite, a także krwawniki. Kwiaty te są niezwykle okazałe w czasie kwitnienia, a ich piękny zapach przywoła wspomnienia ciepłego lata na wsi. Takie rabaty posiadają okres kwitnienia trwający do 4 tygodni. Innymi ciekawymi gatunkami roślin pochodzących z łąk, które możemy uprawiać również w swoim ogrodzie, są np. macierzanka piaskowa, dziurawiec zwyczajny, ostróżeczka polna, marchew zwyczajna, firletka poszarpana, cykoria podróżnik oraz jaskier ostry.
Jedną z niedocenianych roślin łąkowych, posiadających atrakcyjny zapach oraz niebanalny wygląd jest krwawnik pospolity. Nadaje się on na stanowiska słoneczne, o umiarkowanym uwilgotnieniu. Jest on mało wymagającą rośliną, bardzo dobrze znoszącą niskie temperatury, nawet do -27 stopni Celsjusza. Krwawnik dobrze znosi przycinanie oraz okresy niedoboru wody. Możemy wykorzystać go w przypadku nasadzeń grupowych jako okrywę powierzchni lub element kompozycji na obwolutach rabat.
Kolejnym świetnym gatunkiem roślin spotykanych na łąkach, które możemy uprawiać w ogrodach i na tarasach jest jaskier ostry – bylina, często spotykana na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Jaskry nadają się na stanowiska półzacienione, wilgotne, o dobrze przepuszczalny, próchniczym, żyznym podłożu. Roślina ta jest również niezwykle odporna na silny mróz. Charakteryzuje się jednak umiarkowanym zapotrzebowaniem na wodę, dlatego powinien być podlewany codziennie.
Lucerna siewna to natomiast pięknie zabarwiona na fioletowo bylina, będąca cennym źródłem pokarmu dla owadów. Jej piękny, intensywny zapach pomoże ukoić zmysły, a zjawiskowy pokrój będzie cieszył nasze oczy. Roślina ta najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, charakteryzujących się przeciętną zasobnością w składniki pokarmowe oraz umiarkowanym uwilgotnieniem gleby. Lucerna jest rośliną mrozoodporną oraz znosi okresowe susze, bowiem posiada ona bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy.
Rośliny łąkowe możemy przenosić do swojego ogrodu za pomocą zerwanych na łące pędów zielnych, które po ukorzenieniu się, będą odgrywały rolę świetnych sadzonek do gruntu lub doniczek. Innym sposobem pozyskiwania roślin dzikorosnących jest zbiór ich nasion, a następnie wysiewanie w porze odpowiedniej do konkretnych wymagań poszczególnych gatunków. Przy zbiorze materiału, z którego będziemy chcieli pozyskiwać przyszłe osobniki, warto jednak pamiętać czy dana roślina nie jest objęta różnoraką formą ochrony. Niektóre gatunki roślin łąkowych występują rzadko wśród naturalnych zbiorowisk, dlatego w przypadku takich osobników, zbiór jakikolwiek ich fragmentów jest surowo zabroniony. Do roślin łąkowych objętych ochroną należą np. pełnik europejski, arcydzięgiel litwor oraz groszek błotny.
Świetnym wyborem podczas zagospodarowywania zieleni w ogrodach lub działkach jest wysiewanie łąk kwietnych. Na rynku dostępnych jest wiele produktów oferujących gotowe mieszanki nasion, które możemy dostosować do własnych potrzeb oraz warunków panujących na stanowisku w ogrodzie lub tarasie. Popularnymi mieszankami wysiewanymi w ogrodach są kompozycje roślin miododajnych. Te łatwe w uprawie łąki kwietne zawierają bowiem w swym składzie dużo odmian roślin łąkowych, które przyciągają zapylaczy. Najlepszym terminem na wysiew nasion łąki kwietnej jest okres pomiędzy marcem a majem. Stanowisko powinno być dobrane pod kątem odpowiedniego nasłonecznienia oraz dokładnie odchwaszczone.