Artykuły

Wystające z korzeni pędy spędzają sen z powiek wielu ogrodnikom i sadownikom. W jaki sposób pozbyć się uciążliwych odrostów korzeniowych i ograniczyć ich powstawanie?
Odrosty korzeniowe to pędy nadziemne, powstałe z pąków przybyszowych, wytwarzających się na grubszych korzeniach. Zazwyczaj rozwijają się po uszkodzeniu części korzeni i wykorzystywane są podczas rozmnażania wegetatywnego drzew oraz krzewów. Taki sposób otrzymywania organizmów potomnych wykorzystywany jest z uwagi lepszego zaopatrywania odrostów korzeniowych w pokarm, co przekłada się na szybszy rozwój rośliny w porównaniu z siewkami.
W praktyce odrostami korzeniowymi są wszelkie pędy, które wyrastają z dużej ilości miejsc na korzeniach lub u podstawy pędów. Dla wielu ogrodników są one niezwykle uciążliwym wytworem roślin, który powoduje uszkodzenia trawników lub stanowi przyczynę zagłuszania innych gatunków. Tereny zielone, które zostają zagarnięte przez szybko rozprzestrzeniające się rośliny, tracą na wartości przyrodniczej i mogą w szybkim tempie tracić z gleby pożądane składniki mineralno-organiczne.
Wśród roślin, u których najczęściej obserwuje się wytwarzanie odrostów korzeniowych, znajdują się lilaki, rokitniki, róże, migdałowce, śliwy, sumaki, jaśminowce, złotliny, leszczyny, porzeczki, wierzby, a także lipy. Do jednych z najpopularniejszych drzew wytwarzających odrosty korzeniowe zalicza się również robinię akacjową. Ten miododajny oraz dekoracyjny przedstawiciel rodziny bobowatych rozprzestrzenił się na terytorium Polski, szczególnie na terenach miejskich. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to jednak gatunek inwazyjny, dlatego nie zaleca się wprowadzania go do swojego ogrodu.
Odrosty korzeniowe nie przyczyniają się do poprawy żywotności osobników matecznych. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach ich nasilona obecność ogranicza wzrost oraz prawidłowy rozwój roślin. Odrosty konkurują z innymi roślinami o światło, wodę oraz pierwiastki zawarte w glebie, przez co mogą zagarniać niezwykle duże obszary ogrodu tylko dla siebie. Mogą być również miejscem żerowania niebezpiecznych szkodników takich jak mszyce lub stanowić potencjalne ogniska rozwoju chorób (np. monilioza lub parch).
Pozytywnymi aspektami odrostów jest możliwość otrzymania z nich nowych osobników danego gatunku. Odpowiednio wykopane i przechowywane odrosty mogą stanowić świetny materiał rozmnożeniowy. W przypadku roślin sadowniczych, odrosty korzeniowe nie mają żadnych pozytywnych aspektów. Im częściej podcinamy odrosty korzeniowe u roślin, tym więcej nowych pędów wypuszczają. Z tego względu, walka z tymi wytworami korzeni rozmaitych gatunków roślin, wcale nie jest łatwa. Ogrodnicy wyróżniają jednak kilka sposobów, które warto przetestować na swoim skrawku zieleni.
Podstawową czynnością w walce z odrostami korzeniowymi jest ograniczenie wycinania nowo pojawiających się pędów. Najlepszym rozwiązaniem, który może spowolnić rozrost odrostów, jest zlokalizowanie korzenia, z którego wyrastają. W tym celu należy rozkopać niewielką ilość ziemi dookoła drzewa lub krzewu i poszukać wystających pędów. Kolejną czynnością w walce z uporczywym problemem odrostów jest przycięcie korzenia w miejscu najbardziej zbliżonym do jego nasady. Warto pamiętać, aby narzędzia, którymi wykonujemy zabieg były uprzednio odpowiednio zdezynfekowane, aby nie narazić rośliny na zakażenie. Po przeprowadzeniu cięcia, ranę należy zabezpieczyć specjalnym preparatem ułatwiającym jej gojenie.
Innym sposobem na ograniczenie problemu odrostów korzeniowych lub spowolnienie ich ekspansji jest podniesienie poziomu gruntu znajdującego się wokół inwazyjnej rośliny. W tym celu ogrodnicy usypują kopce ściółki w odległości kilkunastu centymetrów od pnia drzewa lub krzewu. Wśród stosowanych praktyk ograniczania odrostów korzeniowych stosuje się również sadzenie roślin wraz z doniczkami do gruntu.
Na rynku dostępnych jest również kilka preparatów ułatwiających proces usuwania odrostów korzeniowych. Podczas przeprowadzania tego zabiegu warto zapoznać się z aktualną ofertą produktów dedykowanych wybijaniu odros