Artykuły
Ściółkowanie to jeden z popularnych zabiegów wykonywanych w ogrodach, który ogranicza parowanie wody z gleby oraz zapobiega jej erozji wietrznej. Do zabezpieczenia wierzchniej warstwy gruntu możemy wykorzystać również skoszoną trawę!
Ściółkowanie inaczej zwane również mulczowaniem to proces przykrywania powierzchni pola uprawnego, rabaty, grządek lub innych użytkowanych przestrzeni gruntu, materiałem roślinnym w celu poprawy parametrów podłoża. Jest to jeden z najbardziej istotnych i łatwych do przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Wielu ogrodników przeprowadza zabieg ściółkowania z zużyciem słomy, kory, trocin, niewielkiego żwiru, agrowłókniny, przekompostowanych resztek roślinnych lub skoszonej trawy.
Właściciele ogródków czy działek dobrze znają utrapienie związane z dbaniem o prawidłowo przycięty, zadbany trawnik. Najbardziej uciążliwym procesem pielęgnacji trawników jest bez dwóch zdań ich (niekiedy) mozolne koszenie. Skoszona trawa w wielu przypadkach zostaje spisana na straty i trafia do kosza na odpady zielone, stając się niepotrzebnymi resztkami roślinnymi. Wielka szkoda, bowiem ścięte źdźbła trawy posiadają wiele składników mineralnych, które można wykorzystać ponownie w ogrodzie! Ta ekologiczna metoda wykorzystania odpadów roślinnych może pomóc ograniczyć ekspansję chwastów, zapobiec parowaniu wody z gleby oraz zmniejszyć proces wywiewania jej drobinek przez wiatr. Ścięte źdźbła trawy mogą być bowiem wykorzystywane w zabiegu ściółkowania.
Warto jednak zaznaczyć, że ściółkowanie podłoża trawą może dla niektórych nie należeć do zbyt estetycznych sposobów wykonywania tego zabiegu. Źdźbła trawy zaraz po skoszeniu zachowują swój kształt i kolor, jednak podczas dłuższego kontaktu z powietrzem i słońcem, przybierają postać lekko wilgotnego siana. W przypadku odpowiednio przeprowadzonego mulczowania trawa w szybkim czasie obsycha i nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, gleba zlokalizowana pod warstwą trawy nie gnije, a rośliny, wśród których został wykonany zabieg ściółkowania, rosną zdrowe i bezpieczne od chorób.
Mulczowanie skoszoną trawą poleca się szczególnie w przypadku grządek w warzywniku lub innych upraw ogrodniczych. Trawa wykorzystywana do ochrony podłoża powinna pochodzić z trawnika, który nie był nawożony chemicznymi substancjami. Naturalnie wyhodowany trawnik będzie gwarancją bezpiecznego materiału do ściółkowania, a co za tym idzie, zapewni nam zdrowe plony warzyw i owoców z przydomowego ogrodu. Dodatkowo warto dbać o to, żeby trawa wykorzystywana do ściółkowania nie posiadała w sobie żadnych chwastów. Wprowadzanie do podłoża fragmentów szkodliwych roślin lub ich nasion może powodować nadmierną ekspansję szkodników w kolejnych latach.
Rozsypane między roślinami resztki ściętej trawy pomagają poprawić kondycję gleby i wpływają pozytywnie na rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Regularne podlewanie grządek pozwala wymyć odżywcze pierwiastki ze skoszonych źdźbeł trawy i zakumulować je w glebie. Wykonywanie zabiegu ściółkowania przeprowadzajmy podczas wiosny lub na jesieni. Pamiętajmy jednak, ze zabieg ten należy powtarzać, bowiem trawa jest materiałem dość lekkim i przy silniejszych porywach wiatru może zostać rozwiana.
Ściółkowanie trawą nadaje się w przypadku praktycznie każdych roślin ogrodowych. Wiele gatunków krzewów i drzew świetnie czuje się w towarzystwie świeżo ściętej trawy. Co ciekawe, rośliny takie jak pomidory, maliny czy truskawki po wykonaniu zabiegu ściółkowania trawą odznaczają się wyższymi i bardziej dorodnymi plonami!