Artykuły
Właściciele mieszkań lub domów z niewielkimi działkami nie mogą niekiedy pozwolić sobie na rozległe ogrody wypełnione mnóstwem ciekawych gatunków roślin. Z pomocą przychodzą jednak ogrody, które możemy założyć na niewielkich powierzchniach np. w drewnianych skrzyniach. Taki sposób uprawy świetnie sprawdzi się również dla właścicieli gruntów o niskiej jakości, którzy pragną uzyskać obfite plony ze swoich przydomowych upraw. Jak wykonać ogrody w skrzyniach i o czym należy pamiętać podczas ich pielęgnacji?
Ogrody w skrzyniach zwane również podwyższonymi grządkami (z racji konieczności nawiezienia większej ilości gleby) są rozwiązaniem znanym w ogrodnictwie od lat. Ich ograniczeniem jest jedynie przestrzeń, jaką dysponujemy – w zależności od planowanego zagospodarowania terenu, ogrody w skrzyniach mogą przyjmować różne rozmiary. Najczęściej są to jednak podłużne konstrukcje wykonane z desek z trwałego drewna. Warto pamiętać, aby drewno wybierane na potrzeby stworzenia podwyższonych grządek było uprzednio zaimpregnowane odpowiednim preparatem chroniącym przed wilgocią. Taki zabieg pomoże przedłużyć żywotność naszych ogrodów i nie narazi nas na ewentualne szkody wywołane niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Konstrukcje ogrodów w skrzyniach tworzy się zazwyczaj na niczym nieosłoniętej ziemi, jednak w przypadku tworzenia podwyższonych grządek na tarasie lub balkonie, warto zaopatrzyć skrzynie w dno wykonane np. z agrowłókniny. W tym przypadku warto zadbać również o odpowiednie odprowadzanie wody, tak aby korzenie wybranych przez nas roślin nie zgniły. Stelaż wykonany z zaimpregnowanych desek w formie prostokąta lub kwadratu należy przenieść w miejsce docelowego użytkowania, a następnie wypełnić odpowiednimi warstwami podłoża. Kwestia wypełnienia zależy w dużej mierze od gatunków roślin, jakie planujemy uprawiać w skrzyniach. W przypadku uprawy warzyw na dno skrzyni warto wysypać warstwę drenażu, który zadba o prawidłowe uwilgotnienie gleby oraz przysypać ją mieszanką gleby i kompostu.
Ogromną zaletą podwyższonych grządek jest zmniejszony nakład pracy ludzkich rąk podczas utrzymywania i pielęgnacji roślin. Mniejsza powierzchnia uprawowa przyczynia się do sprawnego eliminowania ewentualnie pojawiających się chwastów. Dodatkowo działalność takich agrofagów jak ślimaki jest również znacząco zahamowana, z uwagi na utrudniony dostęp do liści i innych elementów uprawianych roślin. Podwyższone stanowisko do uprawy jest również w lepszym stopniu wystawione na promienie słoneczne, co sprawia, że ziemia nagrzewa się szybciej. Gleba znajdująca się w skrzyniach pozostaje również w ciągłym przewiewie, co wpływa na polepszenie jej powietrznych stosunków.
Najlepszymi gatunkami do uprawy na podwyższonych grządkach są przede wszystkim rośliny warzywne takie jak sałata, rzodkiewki, marchew, buraki i wiele, wiele innych gatunków. Świetnym wyborem dla ogrodowych skrzyń będą również wszelkiego rodzaju zioła np. oregano, tymianek czy bazylia. Przestrzeń ogrodów zlokalizowanych w skrzyniach można wykorzystywać dowolnie, dobierając poszczególne gatunki roślin według aktualnych potrzeb. Dobrą praktyką jest sadzenie takich gatunków, których wzajemne towarzystwo będzie wzmacniało ich rozwój oraz przyczyniało się do zwiększonego plonowania. W skrzyniach ogrodowych możemy uprawiać również wieloletnie rośliny ozdobne.
Podczas pielęgnacji ogrodów w skrzynkach musimy pamiętać, że podwyższone obszary uprawowe są bardzo często narażone na przemarzanie. W przypadku występowania niskich temperatur warto zadbać o dodatkowe ocieplenie grządek, stosując grube warstwy ściółki lub dodatkowych okryć z agrowłókniny. Czynności te dotyczą w szczególności przypadków uprawy roślin wieloletnich. Podwyższone grządki są często narażone na zbyt szybką utratę wody, dlatego w celu zadbania o prawidłowe uwilgotnienie gleby możemy zastosować również hydrożel.
Ogrody w skrzynkach polecane są przede wszystkim osobom starszym, z racji trudności w klękaniu oraz nadmiernym pochylaniu się, jednak mogą stanowić ozdobę przestrzeni właścicieli w każdym wieku. Ich utrzymywanie jest niezwykle proste, a efekt robi wrażenie nawet na amatorach ogrodniczych wrażeń.