Czy skorupki to tylko nikomu niepotrzebne resztki, które lądują w bio śmieciach? Może jednak to dobry sposób, by uzupełnić wapń w organizmie? A może to dodatek do ogrodowej ziemi lub składnik domowych kosmetyków? Czy skorupki po ugotowanych jajkach są coś warte, mają wartościowe składniki? Czas przyjrzeć się im z bliska.
Co kryją w sobie skorupki?
Skąd bierze się jajko? Każdy odpowie , że od kury i jest to prawidłowa odpowiedź, ale jak się tworzy, że okazuje się tak ważnym składnikiem ? Jajo jest osłonką, w której bezpiecznie rozwija się zarodek. Owa osłonka powstaje w skutek biomineralizacji, w organizmie kury. Skorupka jednakże musi być delikatna na tyle, by przepuszczać do rozwijającego się zarodka gazy oraz składniki mineralne. Jest jednym z najbardziej naturalnych materiałów ceramicznych. Jest bardzo twarda, a jednocześnie bardzo krucha. Składa się z:
- 5% - związków organicznych
- 95% - związków nieorganicznych (głównie węglan wapnia, bor, żelazo, mangan, siarka, krzem i cynk)
Można nawet powiedzieć, że skład skorupki przypomina skład ludzkich kości.
Gdzie wykorzystać niepozorne skorupki?
Skoro zatem skorupka jajka jest tak ciekawym produktem, może jednak służy do czegoś więcej nic tylko do zabezpieczenia rozwoju zarodka ? Odpowiedź jest prosta, oczywiście. Poniżej kilka przykładów, gdzie można zastosować skorupki, pokruszone na małe kawałeczki lub zmielone na proszek. Zanim do czegokolwiek je użyjemy, musimy pamiętać, żeby przede wszystkim skorupki były sparzone gorącą wodą i umyte. Na wszelki wypadek, aby pozbyć się z ich powierzchni bakterii szkodliwych dla organizmu człowieka. Odpowiednio przygotowane jajka można wykorzystać w ogrodnictwie, kosmetyce oraz w medycynie naturalnej, a także w kuchni.
Ogród
Ze względu na wysoką zawartość wapnia oraz pozostałych minerałów skorupki są idealne jako nawóz dla roślin doniczkowych i ogrodowych. Szczególnie, jeżeli rośliny te rosną w pH powyżej 7,2 lub pG 6,6 – 7,2. Warto zatem używać ich do warzyw np. cukinii czy fasoli, roślin owocowych, ozdobnych tj. lawenda czy hortensja. Należy zachować ostrożność i nie stosować ich do paproci, azalii i storczyków. Można je dodawać również dodać do kompostowania w celu odkwaszenia powstającego podłoża. Użycie skorupek jest stosunkowo proste - wystarczy pokruszyć je na powierzchni ziemi lub przykryć je cienką warstwą gleby po rozsypaniu wokoło rośliny. Jeżeli z jakiegoś powodu sposób nam ten nie pasuje, można skorupki zmielić w blenderze na drobny proszek, zalać gorącą wodą i odstawić. Po paru dniach można taką mieszaniną podlewać rośliny.
Skorupki przydadzą się w ogrodzie również jako broń przeciw ślimakom. Rozsypane wokół ich przysmaków np. sałaty lub funkii skutecznie je odstraszą. Ślimaki bowiem nie będą wspinać się po tak chropowatej i nieprzyjemnej powierzchni, która dodatkowo wydziela dla nich nieprzyjemną aurę.
Kuchnia
W kuchni skorupki wykorzystać można jako najtańszy środek do czyszczenia. Zmielone na proszek skorupki jaj usuwają tłuszcz, np. z odpływu w zlewie. Wystarczy zmielone skorupki wsypać do odpływu i zalać gorącą wodą. (Oczywiście wpierw upewnijmy się, że gorąca woda nie uszkodzi instalacji). Woda wpłynie na rozpuszczenie tłuszczu, a szorstkie skorupki wirując w niej oderwą jego cząsteczki i usuną zator.
Innym zastosowaniem będzie dosypanie szczypty do zmielonej kawy. Wapń zawarty w nich zmieni odczyn kawy, dzięki czemu stanie się ona łagodniejsza dla żołądka. Należy jednak pamiętać by po zaparzeniu usunąć je z filiżanki, by uniknąć ich spożycia.
Zamrożone skorupki wrzucone do blendera z wodą idealnie sprawdzą się jako ostrzałka do jego noży. W ten sposób można również wyczyścić inne ostre narzędzia kuchenne.
Pokruszone, dodane do płynu do naczyń, idealnie pozbędą się przypalonych resztek jedzenia z dna garnków, blach z pieca lub naczynia żaroodpornego. Należy pamiętać ,by nie stosować ich za dużo gdyż mogą porysować delikatną powierzchnie podczas pocierania.
Łazienka
W łazience stosować można skorupki jako środek wybielający i odplamiający. W tym celu należy umieścić skorupki w oddzielnym woreczku, np. takim jak do prania bielizny. Umieścić w bębnie pralki wraz z praniem i ustawić pranie takie jak zwykle. Po upraniu tkaniny białe powinny odzyskać śnieżnobiały wygląd, a plamy – sprać się.
Kosmetyka
Skorupki jajek jako dodatek do różnego rodzaju maseczek i masek używane są również w kosmetyce i medycynie naturalnej. Rozgniecione wraz z wodą, a następnie zamrożone i przyłożone do skóry twarzy na kilka chwil, mają za zadanie redukować zmarszczki. Należy przykładać je ostrożnie, aby nie odmrozić skóry.
Sproszkowane, dodane do lakieru do paznokci, dodadzą paznokciom wapnia, a tym samym wzmocnią je i będą zapobiegać rozdwajaniu płytki. Zawarty w skorupkach magnez przyspieszy także wzrost paznokci.
Sproszkowane skorupki dodawane do maseczek (np. owsianej) będą działały na skórę twarzy jak naturalny peeling. Wmasowane w skórę złuszczą ją, odżywią i ujędrnią. Należy pamiętać by takiego zabiegu nie stosować za często, aby nie podrażnić delikatnej skóry twarzy.
Sproszkowane skorupki dodane do kremu natłuszczającego będą idealnym antidotum na zrogowaciałą skórę pięt czy łokci. Po wmasowaniu kremu, nadmiar można zdjąć chusteczką lub nawilżającą ściereczką.
Natura
Zmielone skorupki w ilości 1/2 łyżeczki na miskę karmy można dodawać do pokarmu dla psa lub kota w celu poprawienia trawienia. Jednakże należy pamiętać, by taką kurację omówić z weterynarzem, bowiem jak każdy suplement, niewłaściwie stosowany, może zaszkodzić.
Zmielone skorupki można dodawać również do karmy dla ptaków, wsypując ją do karmnika lub tam gdzie najczęściej wydziobują pokarm. Zmielone skorupki będą wpływać dobroczynnie na ich układ pokarmowy.
Ciekawostki
Znajdująca się wewnątrz skorupki jajka błona w medycynie naturalnej wykorzystywana jest jako naturalny opatrunek - przyklejona do rany lub zadrapania czy otarcia, przyspiesza gojenie.
Warto wykorzystać nie tylko jajka czy skorupki, ale również tekturowe pojemniki, w których są kupowane. Wypełnione ziemią są idealnym miejscem do kiełkowania roślin. Są biodegradowalne, więc w pełni bezpieczne dla środowiska. Po wyrośnięciu siewki, można je bezpiecznie wsadzić z nią w ziemię lub przeznaczyć na kompost. Rozsada prowadzona w takich pojemnikach stanowi również miły element dekoracyjny parapetu kuchennego czy balkonowego.
Przepisy ze skorupką
Maseczka złuszczająca
Składniki:
skorupki z 2 ugotowanych jajek
śmietana - około 4 łyżek stołowych
Skorupki z ugotowanych dwóch jajek wrzuć do garnka z gotującą wodą i gotuj przez ok. 7 minut. Po ugotowaniu wysusz i zmiel w młynku. Następnie dodaj śmietanę i wymieszaj. Gdyby konsystencja była za rzadka, dodaj więcej śmietany. Przygotowana maseczka musi mieć konsystencję papki. Nakładamy ją na twarz i czekamy około 10 minut. Po zastosowaniu zmywamy twarz letnią wodą. Skóra po maseczce powinna stać się jędrniejsza, świeższa i wyraźnie odżywiona.
Peeling do ciała
Składniki:
skorupki z 2 ugotowanych jajek
białko z 1 jajka
miód - około 2 łyżeczek
Skorupki z ugotowanych jajek gotujemy w gorącej wodzie około 7 minut. Następnie suszymy i studzimy. Blenderujemy na proszek i dodajemy białko z jajka. Mieszamy, aby uzyskać jednolitą konsystencję, następnie dodajemy miód. Tak przygotowaną masę nakładamy na wybrany kawałek ciała. Wmasowujemy i zostawiamy na około 20 minut. Można stosować 2 razy w tygodniu.