W okresie jesienno-zimowym spożywamy znacznie więcej owoców egzotycznych – pomarańczy, mandarynek, bananów, a nawet wcześniej dużo rzadziej w polskich sklepach spotykanych, jak kaki czy pomelo. Import z zagranicy ma się bardzo dobrze, bo w naszych warunkach klimatycznych o tej porze nie rosną świeże owoce. Cytrusy zaś stanowią dobry sposób na uzupełnienie niedoborów witaminy C. Co jednak zrobić z ich pozostałościami? Czy przekompostowanie ich jest dobrym pomysłem?
Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi – nie. Owoce te zbierane są przecież wiele dni przed tym, zanim trafią na nasz stół i mają bardzo daleką drogę do pokonania. Długi czas spędzają w skrzyniach na statkach towarowych oraz w samochodach ciężarowych. To jasne, że muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed zepsuciem, najczęściej za pomocą środków chemicznych hamujących rozwój mikroorganizmów odpowiadających za rozkład. Ich skórki są więc nimi przesiąknięte.
Tymczasem wytworzenie dobrego jakościowo i bogatego w składniki mineralne kompostu uzależnione jest od obecności saprofitycznych bakterii oraz grzybów, które złożone związki organiczne tkanek roślinnych przekształcają w proste, dostępne dla roślin sole mineralne. Zależy nam na tym, by pryzmę kompostu w owe mikroorganizmy wzbogacać, zwiększając w ten sposób wydajność procesów butwienia. Choćby dlatego kupujemy w sklepach ogrodniczych preparaty wspomagające przerabianie kompostu. Zawarte w resztkach owoców cytrusowych substancje mogą zaś na rozwój mikroflory kompostu wpłynąć hamująco.
Również duża zawartość kwasów organicznych w cytrusach nie sprzyja rozwojowi bakterii. Może się ona także przyczynić do obniżenia pH kompostu, co jest bardzo niepożądane, gdyż większość uprawianych przez nas roślin preferuje odczyn zbliżony do obojętnego. W warunkach nadmiernego zakwaszenia przyswajalność pierwiastków jest znacznie mniejsza, a mobilność toksyn w glebie i metali ciężkich zwiększa się, stanowiąc dla roślin większe zagrożenie.
Jeżeli więc zależy nam na wytworzeniu dobrego jakościowo i bogatego w składniki mineralne kompostu, unikajmy kompostowania resztek roślin cytrusowych.
Źródło zdjęć: foter.com