Jak podaje Dr Joseph Mercola w najnowszym artykule, w jednym z dwóch ostatnio opublikowanych badań naukowcy odkryli, że jedzenie więcej niż czterech porcji żywności przetworzonej dziennie, takiej jak czekolada, chleb, ciasta i jogurty owocowe, zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 62%.
Alarmujące wskaźniki
Podczas 15-letniego badania doszło do 335 zgonów, z których większość była spowodowana nowotworem. Przetworzona żywność zwiększa ryzyko otyłości, co zwiększa ryzyko raka, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i kamieni żółciowych. Chociaż odsetek nowotworów niezwiązanych z otyłością spadł o 13% w okresie dziewięciu lat, wskaźnik nowotworów związanych z otyłością wzrósł jednocześnie o 7% . Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że na całym świecie otyłość potroiła się od 1975 r., a w 2016 r. ponad 1,9 mld osób dorosłych miało nadwagę. Są to najwyższe wskaźniki, jakie kiedykolwiek udokumentowano.
Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych wskazała powiązania między zwiększoną otyłością u dorosłych a czynnikami społeczno-ekonomicznymi, takimi jak edukacja oraz poziom dochodów. We wszystkich przypadkach raport wykazał, że osoby z najwyższym wykształceniem, mieszkające na obszarach miejskich lub metropolitalnych lub o dochodach 400% lub wyższych niż federalny poziom ubóstwa miały niższe wskaźniki otyłości.
Cztery porcje przetworzonej żywności dziennie zwiększają ryzyko śmierci
Naukowcy starali się ocenić związek między dietą a ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. W tym celu zgromadzili dane od 19 899 uczestników w latach 1999–2014. Co dwa lata współpracowali z uczestnikami w celu zebrania danych na temat spożycia żywności i napojów oraz sklasyfikowania żywności spożywanej zgodnie ze stopniem przetworzenia za pomocą systemu klasyfikacji NOVA. NOVA klasyfikuje kategorie żywności zgodnie z zakresem i celem przetwarzania, a nie w kategoriach składników odżywczych znajdujących się w żywności. NOVA jest uznawana za ważne narzędzie do badań nad żywieniem i zdrowiem publicznym i wykorzystywana w raportach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Głównym pomiarem wyników badania był związek między pokarmem a śmiertelnością z wszystkich przyczyn. Uczestnicy zostali zakwalifikowani do spożywania niskiego, średniego lub wysokiego spożycia przetworzonej żywności. Naukowcy odkryli, że osoby z najwyższego kwartału, jedzące codziennie więcej niż cztery porcje żywności poddanej wysokiej obróbce, miały największe ryzyko śmiertelności ze wszystkich przyczyn w porównaniu ze śmiertelnością w najniższej kwarcie. Podczas 15-letniego badania doszło do 335 zgonów. W przypadku każdej dodatkowej porcji żywności przetwarzanej, śmiertelność wzrosła o 18%. Naukowcy doszli do wniosku, że spożywanie czterech lub więcej porcji pokarmu czystego było niezależnie związane z 62% względnym zwiększonym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Odkryli również, że osoby z grupy o najwyższym spożyciu miały wyższy niż przeciętny wskaźnik masy ciała, częściej byli obecnymi palaczami i mieli rodzinną chorobę sercowo-naczyniową, cukrzycę i depresję. Ponadto byli też bardziej skłonni do podjadania i korzystania z komputera przez dłuższy czas. Główną przyczyną śmierci był rak w średnim wieku ok. 58 lat.
Przetworzona żywność stanowi ponad połowę całkowitej energii w diecie spożywanej w krajach o wysokim dochodzie
Ryzyko sercowo-naczyniowe zwiększa się w przypadku żywności poddanej obróbce ultraprocesowej Inne niedawno przeprowadzone badanie objęło 105.159 uczestników. Naukowcy zebrali dane na temat ich spożycia za pomocą powtarzanych 24-godzinnych zapisów diety mających na celu ocenę typowych nawyków żywieniowych uczestników. Tutaj głównym pomiarem wyników było ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i naczyniowo-mózgowych. Średni okres obserwacji uczestników wynosił 5,2 roku, podczas których naukowcy stwierdzili, że spożycie żywności przetworzonej było rzeczywiście związane z większym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Współautorka badań, Maira Bes-Rastrollo, profesor medycyny prewencyjnej i zdrowia publicznego na Universidad de Navarra, powiedziała CNN: „Ultraprzetworzona żywność stanowi już ponad połowę całkowitej energii w diecie spożywanej w krajach o wysokim dochodzie, takich jak USA, Kanada i Wielka Brytania. W przypadku Hiszpanii spożycie żywności przetworzonej potroiło się w latach 1990–2010”.
Analiza przeprowadzona przez National Institutes of Health (NIH)
Inna niewielka, ale starannie kontrolowana analiza przeprowadzona przez National Institutes of Health (NIH) wykazała, że spożywanie żywności przetwarzanej na bieżąco zwiększa spożycie kalorii i prowadzi do większego przyrostu masy ciała. Naukowcy zatrudnili 20 zdrowych ochotników, którzy mieszkali w NIH Clinical Center przez cztery kolejne tygodnie. Zostali oni losowo podzieleni na dwie grupy i otrzymywali dietę przetworzoną lub nieprzetworzoną przez pierwsze dwa tygodnie, a następnie natychmiast przestawiali się na alternatywną dietę przez następne dwa tygodnie. Po zebraniu danych naukowcy doszli do wniosku, że podczas spożywania przetworzonej diety uczestnicy spożywali średnio 459 więcej kalorii dziennie niż podczas spożywania nieprzetworzonej diety. Zwiększone spożycie energii miało miejsce podczas śniadania i lunchu, bez znaczącego wzrostu kalorii podczas obiadu u osób spożywających dietę przetworzoną. Naukowcy odkryli również, że spożywanie posiłków poddanych obróbce ultraprocesowej spowodowało, że uczestnicy jedzą szybciej, co mogło doprowadzić do większego spożycia energii. Postawili hipotezę, że żywność poddana obróbce ultradźwiękowej mogła zwiększyć częstość odżywiania i opóźnić sygnalizację sytości, zwiększając tym samym ogólną liczbę przyjmowanych kalorii.
Najważniejsza przyczyna śmierci związana z żywnością przetworzoną: nowotwór
Mechanizm metabolizmu komórek nowotworowych jest jasny i oparty na wynikach dr Otto Warburga, biochemika, który w 1931 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie natury i działania cytochromu enzymu oddechowego Oksydaza C. Jego praca pokazała, jak komórki otrzymują energię z oddychania i jak komórki rakowe mają zasadniczo odmienny metabolizm energii w porównaniu ze zdrową komórką. National Cancer Institute donosi, że tytoń jest obecnie wiodącą przyczyną raka i główną przyczyną śmierci na raka. Chociaż palenie od dziesięcioleci zajmuje miejsce nr 1 w zakresie możliwych do uniknięcia przyczyn raka, wydaje się, że otyłość nie pozostaje daleko w tyle. W porównaniu z tymi, którzy są w normalnym zakresie wagi, osoby otyłe są również bardziej narażone na nawrót raka i mniejsze prawdopodobieństwo przeżycia. Badania opublikowane w New England Journal of Medicine wykazały, że „zwiększona masa ciała była związana ze zwiększoną śmiertelnością wszystkich nowotworów łącznie i nowotworów w wielu konkretnych miejscach”.
Otyłość zwiększa ryzyko także innych problemów zdrowotnych. Oprócz raka, otyłość ostatecznie odbija się na zdrowiu fizycznym i finansowym. Dorośli, którzy są otyli, wydają o 42% więcej na koszty opieki bezpośredniej, a ci, którzy są chorobliwie otyli (BMI powyżej 40), płacą o 81% więcej niż zdrowa osoba dorosła.
Nasza dieta jest kluczowym czynnikiem dla zdrowia i długowieczności. Chociaż bardzo często jej niepodważalna wartość bywa lekceważona. Dr Joseph Mercola podkreśla, jak ważne jest, aby pamiętać, że właśnie to, co jemy, jest podstawą naszego zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu. Jeśli mamy dostęp do zdrowej nieprzetworzonej żywności, ważne jest, abyśmy starali się gotować samodzielnie oraz pamiętali, by nigdy nie marnować jedzenia i zawsze starać się wykorzystywać resztki, które pozostały w naszej lodówce.
Źródło:
https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2019/06/12/ultraprocessed-foods-increase-risk-of-death.aspx?utm_source=facebook.com&utm_medium=referral&utm_content=facebookmercola_nonlead1&utm_campaign=20190612_ultraprocessed-foods-increase-risk-of-death&fbclid=IwAR2IRaBB9eEl06moExklIJcp7_skuyfGX1QOz2jZVZ3FtYh9BWV0okSXc_w