Najczęściej ochota na zmianę koloru włosów nachodzi kobiety, ale przecież nie tylko ich włosy mogą zmieniać swoją barwę lub delikatnie zmieniać swój blask. Każdy może bowiem chcieć od czasu do czasu coś zmienić. Czasem coś całkowicie zmienić, czasem tylko troszeczkę ulepszyć. Ale jak to zrobić nie niszcząc włosów? Jak wykorzystać skarby natury i czy w ogóle jest to możliwe?
Ciemne z natury
Kiedy najdzie nas ochota na przyciemnienie włosów wystarczy swoje oczy zamiast kierować na półkę z kosmetykami w najbliższej drogerii na półkę w kuchni lub spiżarce. Jednakże zanim postawimy na zmianę na kolor ciemny pamiętajmy, że nie pasuje on do każdej karnacji. Jasnej skórze o alabastrowym blasku doda lat i poszarzy, zaś skórę mahoniową podkreśli doda jej wyrazistości i przysłowiowego „pazura”. Należy również pamiętać, że przyciemnienie włosów czasami jest jedynym wyjściem po nieudanych próbach zmiany naszego wyglądu. Jest też idealnym, wyjściem kiedy nasze włosy stały się zniszczone, łamliwe i bez blasku – optycznie bowiem zawsze włosy ciemne wydają się zdrowsze. Należy jednak pamiętać, że jest to zmiana i przyciemnienie, niż radykalne przejście z koloru blond na głęboką czerń. Kiedy decyzja została podjęta…wystarczy wyciągnąć ze spiżarki.
Czym zatem najlepiej przyciemnić kolor (działa zarówno na włosach naturalnych jak i farbowanych, należy zachować ostrożność jeżeli włosy wcześniej były barwione henną) :
- kora dębu (płukanka z kory)
- orzech włoski (płukanka z orzechów – koniecznie używamy ręczników by nie zafarbować skórek i paznokci dłoni)
- czarna rzepa (napar z czarnej rzepy lub sok z czarnej rzepy dostępny w sklepach ze zdrową żywnością)
- pokrzywa (napar z pokrzywy)
- kawa (kawowa płukanka lub kawowa maska w obu przypadkach należy używać kawy naturalnej, mocnej mielonej. Nie można tutaj stosować żadnych zamienników, ani mieszanek przypominających kawę)
- cebula (płukanka z łusek cebuli – zasada podobna jak przy farbowaniu skorupek jajek na Wielkanoc)
- olejek rycynowy (stary sposób babć czyli olejowanie włosów)
Wyżej wymienione sposoby działają po 2-3 użyciach, a efekt utrzymuje się do 6 tygodni.
Słońcem muśnięte
Z założenia włosy łatwiej jest rozjaśnić niż przyciemnić, rozjaśnieniem może być też dodanie jasnego blasku włosom w kolorze złota zbóż lub słomy wypalonej letnim słońcem. Włosy wcześniej nie farbowane najlepiej przyjmą jaśniejszy odcień lub kilka refleksów, kiedy potraktowane zostaną:
- rumianek (napar z rumianku)
- miód z cytryną (maseczka na włosy, pod ręcznik )
- rabarbar, cytryna, miód i naturalny jogurt (maska na włosy pod ręcznik – działa najsłabiej jednak daje ładny zgaszony odcień)
Co w momencie kiedy doświadczenia po zafarbowaniu włosów na jasno farbą sklepową nie dały zadowalających Nam efektów? Wtedy również przychodzą z ratunkiem receptury Naszych Babć i Mam. Wystarczy użyć jednego z poniższych składników by delikatnie skorygować kolor, poprawić wybarwienie lub ugasić zbyt mocne rozjaśnienie. Do tego celu wystarczy:
- szampon przeciwłupieżowy (wystarczy kilka razy umyć świeżo ufarbowane – szampon ma właściwości otwierające łuskę zatem powinien wypłukać intensywność nałożonego koloru – działa głównie na kolor ciemny)
- soda oczyszczona (rozjaśni każdy kolor wystarczy maseczkę z sody nałożyć na całą długość włosów i umyć jak przy zwykłym myciu włosów)
Można również spróbować, którąś z metod opisanych do stosowania na włosach naturalnych , jednakże może być to bardzo delikatny efekt.
Miedziany oddech
Włosy w naturalnym rudym, rdzawym lub cynamonowym kolorze możemy podkręcić kilkoma sztuczkami. Włosy blond po zażyciu którejś z płukanek lub masek mogą nabrać ciekawych refleksów. Niestety przy włosach ciemnych wybarwienie może się nie udać. Wtedy można spróbować najpierw lekko rozjaśnić metodami opisanymi wyżej i dopiero spróbować.
- hibiskus, nagietek (wywary i napary pod ręcznik)
- żurawina (nawar z żurawiny do płukania – dodatkową zaletą tej płukanki jest fakt, że ułatwia rozczesywanie włosów)
- cynamon, kawa oraz herbaty (napar z wszystkich składników nakładamy na suche umyte włosy. UWAGA! Należy wystawić włosy na ekspozycję do 5h. Nie mogą stosować osoby uczulone na cynamon. Należy zrobić próbę alergiczną przed zastosowaniem.)
Srebrny włos na skroni
Pewny artysta estradowy śpiewał ” Spostrzegłem dzisiaj pierwszy siwy włos na twojej skroni.. ” i o ile kiedyś mogło wywoływać to przerażenie i drżenie serca dziś mamy na to sposoby. Wystarczy odpowiednio zareagować by nie trzeba było ratować się nowościami z koncernów farmaceutycznych. Musimy również pamiętać, że pojawienie się siwych włosów może być spowodowane brakiem w diecie magnezu i jodu – zawsze warto robić kontrolne badania i sprawdzać również poziom w organizmie tych pierwiastków. Co pomoże z domowej kuchni na siwe włosy?
- płukanka z orzecha włoskiego (stosując regularnie płukankę z orzechów nie tylko podciągniemy kolor, ale również wzmocnimy włosy)
- ziemniaki (płyn który pozostaje po gotowaniu ziemniaków świetnie przyciemnia włosy – stosowany regularnie również zapobiega ich przetłuszczaniu)
- ziołowa lawenda (lawenda, tymianek, rozmaryn oraz mięta – cenny przepis na tę miksturę zostanie podany pod koniec artykułu. Jednakże miksturę z powyższych składników wcieramy na noc w skórę głowy i włosy po regularnym stosowaniu przyciemnia włosy oraz dodatkowo wzmacnia je i widocznie uelastycznia)
Przepisy na koloryzacje
Lawendowy mix – na siwe włosy
Składniki:
50 g lawendy
50g tymianku
50 g rozmarynu
50 g mięty
ocet biały
Wszystkie składniki suche skruszamy do miseczki i dobrze mieszamy, następnie zalewamy octem tak by całkowicie zakryć zioła. Tak przygotowaną mieszankę przelewamy do buteleczki – szklanej - odstawiamy na miesiąc w chłodne i ciemne miejsce do naciągnięcia. Warto mieszankę co 2-3 dni potrząsać by zioła dobrze się połączyły. Po odczekaniu miesiąca odcedzamy zioła, zlewając powstały płyn. Stosujemy na noc raz w tygodniu wcierając w skórę głowy oraz we w losy po długości. Zostawiamy na noc rano myjemy głowę normalnym szamponem. Mikstura stosowana regularnie przyciemni włosy.
Przed zastosowaniem należy pamiętać by upewnić się, że nie występuje alergia na żadny z wymienionych składników.
Kawowa kuracja przyciemniająca
Składniki:
kilka łyżek kawy mielonej
woda gorąca
kawowa płukanka – Należy przygotować garnek i wlać do niego około 500-700 ml wody, zagotować. Do gotującej wody dodać kilka łyżek kawy – zagotować. Następnie należy odczekać żeby napar nabrał mocy około 10 minut. Odcedzamy – fusy utrudniają aplikację – pozostały wywar przelewamy do miski. Zanurzamy w niej wlosy i trzymamy kilka minut, następnie przelewamy kawowym naparem i wyciskamy. Suszymy i układamy jak zawsze. Można powtórzyć za parę dni, aż do uzyskania właściwego odcieniu.
Kawowa maska – Zaparzamy porządną porcję kawy i odstawiamy na 10 minut. Należy pamiętać by była to bardziej konsystencja pulpy niż espresso. Po wystudzeniu wystudzoną maseczkę nakładamy na włosy, okrywamy folią i ręcznikiem i czekamy około kwadransa. Po upływie czasu spłukujemy letnią wodą bez użycia detergentów i suszymy jak zawsze. Można powtórzyć za parę dni, aż do uzyskania właściwego odcieniu