
Z okazji Międzynarodowego Salonu Rolniczego w Paryżu McDonald's rozpoczyna współpracę z Biolait, aby dostarczyć 4,5 miliona litrów mleka ekologicznego do francuskich restauracji. Grupa restauracyjna zamierza również potroić podaż jaj pochodzących od francuskich kur hodowanych na wolnym wybiegu. Dodatkowo od 2018 roku do menu dla dzieci wprowadzono wegańskie oraz wegetariańskie burgery.
Partnerstwo z Biolait
Łącznie spółdzielnia mleczarska Loire-Atlantique dostarczy gigantowi fast food ponad 4,5 mln litrów mleka. Produkt ten będzie wykorzystywany do produkcji koktajli mlecznych oferowanych przez restaurację. "Nasze partnerstwo z McDonald's pozwala przyczynić się do rozwoju francuskiego organicznego sektora mleczarskiego", mówi Ludovic Billard, prezes Biolait.
Inicjatywa zrodziła się po spotkaniu ze spółdzielnią podczas poprzednich targów rolniczych. "Ta współpraca pozwala nam spełnić oczekiwania klientów" - dodaje Delphine Smagghe, szef działu zakupów i strategii rolno-ekologicznej marki, która nie zawaha się przypominać, że 75% zakupów surowców rolnych przez McDonald's jest dokonywanych we Francji i 39 096 francuskich hodowców zaopatruje restauracje.
Dostępna ilość ekologicznego mleka nie jest jednak wystarczająca aby pokryć całkowite zapotrzebowanie przy produkcji oferty restauracji. Dlaczego McDonald's nie generalizuje dostaw mleka ekologicznego do wszystkich jego zakresów?"Wprowadzając tego rodzaju partnerstwo, musimy spotkać się z naszymi partnerami rolnymi w sprawie możliwej ilości, ale także konkretnych specyfikacji dotyczących surowca. Oferta koktajli wydawała się idealna do rozpoczęcia tej nowej współpracy ". McDonalds nie wyklucza rozszerzenia tego partnerstwa na inne produkty, jak ma to miejsce w przypadku chleba.
Kontrolowane uprawy i więcej jaj z wolnego wybiegu
Rzeczywiście, z okazji programu rolniczego McDonald's potwierdza, że do końca 2019 r. 100% pszenicy wykorzystywanej do produkcji bułek będzie pochodzić z sektora CRC (uprawakontrolowana). Łącznie do McDonald's dostarczane jest co roku 38 000 ton pszenicy.
Równolegle z tymi zapowiedziami McDonald's wykazał również chęć potrojenia zapasów jaj od francuskich kur hodowanych na wolnym wybiegu."Do 2020 r. Zapasy jajek McDonald's mają wzrosnąć ponad trzykrotnie do ponad 20 milionów sztuk" - mówi właściciel restauracji.
Droższe hamburgery?
Zobowiązania te nieuchronnie będą miały wpływ na marże marki, która nie chce ujawnić kosztów nowej polityki."Nasze poprzednie ulepszenia nie zawsze przekładały się na wzrost cen w restauracjach." Czy powinniśmy zrozumieć, że przybycie produktów ekologicznych i "wyprodukowanych lokalnie” nie będzie miało wpływu na bazę fanów McDonalds? O tym Francuzi przekonają się pod koniec roku.