Często mylona jest z bardziej okazałą głowienką wielkokwiatową (Prunella grandiflora) oraz z dąbrówką rozłogową (Ajuga reptans), a choć jest od nich nieco mniejsza, jest równie przydatna w kuchni. Jak rozpoznać i jak wykorzystać wciąż niedocenianą głowienkę pospolitą?
Głowienka pospolita (Prunella vulgaris) jest rośliną wieloletnią. Dorasta do około 40 cm wysokości. Istnieje wiele odmian głowienki o zróżnicowanej barwie kwiatów - od białych do ciemnofioletowych. Kwitnienie przypada na okres od maja do września. Głowienka bardzo często porasta leśne polany, łąki, pastwiska oraz przydroża. Bardzo dobrze sprawdza się na siedliskach lekko zacienionych. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, z wyjątkiem niektórych odmian uprawnych, które wymagają stale wilgotnego podłoża. Głowienkę rozmnaża się przez podział korzeni oraz z nasion.
W kuchni możemy wykorzystać zarówno młode pędy głowienki, liście, jak i kwiaty. Ze względu na swój korzenny zapach, głowienka może być doskonałym dodatkiem do sałatek. Liście mogą być również aromatycznym dopełnieniem czosnkowo-ziołowego masła, octu, czy sosu przygotowanego na bazie przypraw ziołowych. Roślina ma także właściwości lecznicze. Jest stosowana w leczeniu chorób układu moczowego i pokarmowego. Odwar z ziela stosowany doustnie ma działanie przeciwgorączkowe. Wykorzystuje się go również do płukania jamy ustnej i gardła. Olej ze świeżych liści może być skutecznym remedium w gojeniu się ran.