
Werbena cytrynowa inaczej zwana lippią trójlistną to jedna z tych roślin, która jest znana od wieków zarówno w kuchni jak i medycynie naturalnej. Nie sposób przejśc obojętnie koło krzewu, który w zależności od kraju ma odpowiadać za magię płodności czy jako środek bakteriobójczy. Jej spectrum zastosowań od wieków wykorzystywano nie tylko w kuchni jako dodatek do dań, ale również przez medyków do leczenia różnegorodzaju schorzeń i poprawy zdrowia.
Co to za krzew tak szumi i pachnie
Lippie trójlistną znajdziemy nie tylko w Europie, ale także w Chinach czy Ameryce północnej. To wieloletni krzew, dlatego posadzona w doniczce lub bezpośrednio w ogrodzie będzie cieszyła oko i zmysły przez wiele lat. Należy pamiętać by przed zimą roślina została przycięta i okryta by miała szansę na przetrwanie chłodów. Charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi o ostro zakończonych brzegach, podłużnych, błyszczące sięgają nawet do 8 cm długości. Po zgnieceniu wydzielają charakterystyczny cytrynowy zapach, dzięki zawartości olejków eterycznych. Werbena kwitnie praktycznie przez cały rok zaczynając wczesną jesienią. Jej kwiaty są niepozorne w jasnej barwie bieli lub różu. Dziko rosnąca werbena potrafi być krzewem o wysokości nawet do kilku metrów, najczęsciej widuje się ją w pobliżu skraju łąk, zagajników lub nieopodal prowadzonych rowów wodnych. Najważniejszą z punktu widzenia człowieka częścią werbeny są jej liście, które swoje właściwości posiadają zarówno w stanie świerzym jak i ususzonych. Liście można pobierać przez cały okres wegetacji, należy pamiętać, że jest to roślina silnie rosnąca więc każda przycięta łodyga będzie rozkrzewiać się szybciej i gęściej. Z odciętej łodygi odrywamy liście, które następnie jeżeli nie będą wykorzystane jako świerze suszymy na wolnym powietrzu. Można suszyć rozłożone w miejscu przewiewnym lecz z daleka od promieni słonecznych lub zawieszone w pęczkach. Ususzone scieramy na proszek, zgniatamy na przyprawę lub zostawiamy w całości i stosujemy w takiej postaci. Przechowujemy w woreczkach materiałowych, papierowych lub w szkle.
Działanie werbeny
Właściwości werbeny były wykorzystywane na przestrzeni historii w przeróżny sposób, korzeń noszono jako amulet chroniący od złego, chorób i uroków. Parzono napary, które miały za zadanie wprowadzić pijących w stan podobny do transu, wierzono bowiem, że wtedy można nie tylko zobaczyć przyszłość, ale również doznać wizji artystycznych czy różnego rodzaju przepowiedni. Druidzi stosowali liście werbeny jako preparat odkażający nie tylko organizm, ale również wodę którą następnie przemywali święte miejsca i przedmioty. Z właściwości magicznych tej rośliny korzystali także zakochani i młodzi mężczyżni, którzy spożywając ją podnosili swoją potencję, a tym samym mieli większe szanse u potencjalnych wybranek – była zatem to pewnego rodzaju mikstura miłosna. Jak dziś podchodzimy do werbeny cytrynowej ? Jest to przede wszystkim dodatek, który stosujemy nie tylko w kuchni, ale również w medycynie jako ziele wspomagające różnego rodzaju dolegliwości i kosmetyce ze względu na mocny, specyficzny olejek eteryczny, który zawiera. Werbena sprawdz się również w formie suszonej jako saszetka do szaf czy ubrań, stanowiąc idealny środek zabezpieczający przed nieświerzym zapachem i molami. Posadzona zaś w doniczce odstrasza komary, dobrze zatem mieć ją na balkonie, tarasie czy w okolicach miejsca grillowego na działce.
Na zdrowie
Lippia trójlistna ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciutleniające, przeciwzapalne, rozkurczające, tonizujące i odpornościowe dlatego pomaga na tak wiele przypadłości. Stany chorobowe w których możemy się wspierać Lippią to:
- przeziębienia przebiegające z gorączką i bez,
- nerwobóle wywołane stresem,
- problemy z układem oddechowym, sercem czy żołądkiem
- opuchlizny
- depresje i stany przygnębienia
Należy jednak pamiętać, że jak każde zioło ma również przeciwskazania do stosowania. Werbeny nie można zażywać przez małe dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby wykazujące alergię na tę roślinę. Dodatkowo stosowanie herbatek czy naparów jest jedynie suplementem diety i nie powinne być stosowane w nadmiarze.
Coś dobrego z liści
Kosmetyka
Werbena jako składnik toników do skóry twarzy doskonale oczyści i zmiękczy skórę, dodana do mydeł, wód toaletowych oraz perfum zdominuje nutę zapachową olejkiem eterycznym przypominającym ostry zapach cytrynowy. Dodana do kulek kąpielowych czy soli doskonale orzeźwia oraz przynosi ukojenie zmęczonej skórze, a jej zapach dodatkowo będzie działał relaksująco na nerwy i stres.
Kuchnia
Liście stosowane jako przyprawa nie tylko w formie zmielonej czy gniecionej, ale również całe, przed podaniem potrawy usuwane. Stosowane do marynat mięs, deserów, napojów, drinków, ale także do przetworów słodkich i sosów. Częsty składnik zup oraz naparów na bazie ziól i herbat.
Medycyna
Napary, herbatki i odwary to główne medyczne suplementy, które są stosowane w medycynie niekonwencjonalnej lub ziołolecznictwie.
Przepisy:
Herbatka z werbeny cytrynowej
Do imbryka wsypujemy łyżeczkę liści werbeny zalewamy gorącą wodą – mającą 100 stopni – i zaparzamy około 7 minut. Po zaparzeniu herbatkę przecedzamy dodajemy do smaku miodu i rozlewamy do szklanek. Nie spożywamy herbatki w ilości przekraczającej 2 szklanki dziennie.
Pesto z werbeną
Składniki:
500 gr bobu
60 gr orzeszków piniowych
100 gr parmezanu
150 ml oliwy
1 szklanka liści werbeny
Gotujemy bób do miękkości w osolonej wodzie, następnie obieramy ze skórek i podsmażamy na patelni z ząbkiem czosnku. Do blendera dodajemy przygotowany bób ( 1/3 porcji) oraz pozostałe składniki. Miksujemy. Pamiętajmy o dolewaniu oliwy porcjami, aby pesto nie wyszło zbyt leiste. Po zmiksowaniu dodajemy bób nie zmiksowany i podajemy jako dodatek do past, chleba czy jako dip do świeżych warzyw. Smacznego!
Tonik do twarzy
Składniki:
1 łyżeczka suszonego rumianku
1 łyżeczka suszonej werbeny cytrynowej
200 ml wody
2 łyżeczki soku z cytryny
Rumianek oraz werbenę wsypujemy do szklanki i zalewamy gorącą wodą. Odstawiamy napar do ostygnięcięcia, następnie odcedzamy zioła. Dodajemy do odcedzonego i wystudzonego naparu sok z cytryny i ostrożnie mieszamy. Przelewamyy do małej szklanej buteleczki i stosujemy przez około 3 dni. Przechowujemy koniecznie w lodówce. Tonik działa rozjaśniająco dlatego powinne uważać na stosowanie osoby mające skórę skołonną do przebarwień oraz alergii. Tonikową kurację stosujemy dwa razy w miesiącu.