
Pochodzi z Azji Środkowej. Później został rozpowszechniony w Europie. Czosnek pospolity (Allium sativum) od lat jest jednym z podstawowych składników kuchni śródziemnomorskiej i wschodnioazjatyckiej. Głównym jego atutem są unikalne wartości zdrowotne. Czego jeszcze nie wiemy o czosnku pospolitym?
Czosnek pospolity jest uprawiany w klimacie łagodnym jako gatunek jednoroczny lub wieloletni. W klimacie chłodniejszym występuje głównie jako roślina dwuletnia. Najlepiej sprawdza się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, chociaż radzi sobie również w półcieniu. Migrując z rejonów upraw, dziczeje.
Czosnek pospolity zawiera olejki lotne oraz witaminy: C, B1, B2, B3, prowitaminę A, a także sole mineralne: fosforu, potasu, żelaza i magnezu. Ma działanie antyseptyczne, antybiotyczne i przeciwgrzybiczne.
ZASTOSOWANIE
Zastosowanie w kuchni mają przede wszystkim główki czosnku. Chociaż w niektórych przepisach wykorzystywane są również kwiaty oraz liście. Idealny do użytkowania jest zarówno czosnek świeży, jak i suszony. Zielone części rośliny są bardziej delikatne w smaku i świetnie sprawdzą się jako aromatyczny dodatek do sałatek i słonych soków. Ząbki czosnku (wcześniej obrane z łuskowatych zewnętrznych liści) stosuje się zazwyczaj do przyprawiania dań mięsnych, sosów, zup, sałatek, ziemniaków, pieczonych warzyw. Świeże ząbki czosnku konserwuje się w oleju z octem. Z pewnością nie możemy ich zamrażać! W przeciwnym razie stracą wszystkie walory smakowe.
Sól czosnkowa - przepis:
6 dużych ząbków czosnku pospolitego
1 szklanka gruboziarnistej soli
Połączone składniki należy upiec na blasze aż do wyschnięcia (ok. 2 godz.). Następnie masę pokruszyć i zmiksować - tak, by rozbić wszystkie grudki.
Opracowanie oraz przepis na podstawie:
Halarewicz A. Atlas ziół. Kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2015.