
Czosnaczek pospolity (Alliaria petiolata) jest rośliną dwuletnią. Kwitnie od kwietnia do maja. Najlepiej sprawdza się na glebach lekkich, przewiewnych i zasobnych. Najczęściej spotykany jest w lasach liściastych oraz mieszanych, przy drogach oraz w starych parkach i ogrodach. Gatunek powszechny w całej Polsce.
Czosnaczek jest bogaty w związki siarki i amoniaku, taniny, witaminę C, a także sole mineralne wapnia, fosforu i żelaza, zawarte w olejkach lotnych.
Liście zbiera się na wiosnę, młode pędy w lecie.
ZASTOSOWANIE
Czosnaczek jest stosowany do dezynfekcji przewodu pokarmowego oraz odkażania i okładania ran.
W kuchni możemy wykorzystać przede wszystkim młode wierzchołki roślin, liście oraz nasiona. Po roztarciu liści wydziela się intensywny czosnkowy aromat. Ich smak jest równie mocny i ostry. Potrawy przyprawia się zazwyczaj drobno pokrojonymi świeżymi liśćmi. Czosnaczek pospolity może z powodzeniem zastąpić czosnek pospolity i niedźwiedzi. Szczególnie jako dodatek do zup, sosów, sałatek, czy mięs. Zamiast świeżych liści możemy również wykorzystać zmielone nasiona.
Kluseczki z czosnaczkiem - przepis:
Twaróg (kostka)
3 jajka
Mąka
Liście czosnaczka (ok. dwie garści)
Składniki miksujemy i łączymy w jednolitą masę. Gotowe, wyrobione ciasto rolujemy i kroimy. Gotujemy jak tradycyjne pierogi, czy kluski leniwe.
Opracowanie oraz przepis na podstawie:
Halarewicz A. Atlas ziół. Kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2015.