Szyszki chmielu kojarzą się głównie ze złocistym napojem, jednakże ma mnóstwo innych zastosowań, nie tylko do tego jednego napoju. Chmiel bowiem ma zastosowanie uspakajające, przeciwzapalne oraz pomaga przy gorączce.
Jaki jest chmiel ?
Właściwości lecznicze i kosmetyczne chmielu nie są tak popularne jak innych roślin czy ziół. Chmiel posiada całe bogactwo nie tylko związków mineralnych, ale także olejki, białko czy garbniki. Ale wszystko po kolei. Chmiel możemy najczęściej znaleźć na podmokłych terenach, wijącego się po parkanach, drzewach czy innych naturalnych podporach. Jest to roślina , która bardzo szybko się rozrasta przez co może być w niektórych przypadkach traktowana jako chwast w ogrodach. Chmiel jest pnączem o łodygach okrytych małymi włoskami, łodygi potrafią dorastać nawet do 6 metrów, z ciekawostek jest to roślina, która okręca się zawsze w prawo. Liście duże, ciemnozielone występują na pędach bocznych i głównych, jeżeli pojawią się kwiaty liście stają się rzadsze i mniejsze. Liście są w kształcie serca, owłosione i szorstkie. Kwiaty dość nietypowe męskie niepozorne zebrane w wiechowate kwiatostany, zaś kwiaty żeńskie do złudzenia przypominają szyszki. Szyszki są o jajowatym kształcie w pięknym jasnozielonym kolorze, osiągają do 3 cm długości. Łuski szyszek zbudowane są z błoniastych łusek okrytych żółtawymi gruczołkami, które zawierają lupulinę. Jest to jeden z głównych cennych składników tej rośliny. W kuchni i kosmetyce wykorzystujemy głównie szyszki (żeńskie kwiatostany) oraz młode pędy. Kwiatostany zbiera się w sierpniu lub na początku września najlepiej za pomocą ostrych nożyczek tak by nie uszkodzić kwiatów. Po zbiorze i wysuszeniu można przechowywać chmiel maksymalnie przez rok.
Co jest w środku szyszki ?
Kiedy już mamy zebrane szyszki pozostaje pytanie: Jak można je wykorzystać? Chmiel jest idealnym sprzymierzeńcem apetytu – poprawia go, łagodzi stany depresyjne i stresowe, wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie oraz działa nasennie – pomaga przy bezsenności. Trwają również badania nad zastosowaniem rośliny w terapii antynowotworowej. Substancje i związki, które znajdziemy w tej roślinie to:
- ksantohumol (związek z grupy flawonoidów)
- lupulina
- fitoestrogeny (związki roślinne podobne do estrogenów znajdujących się w organizmie ludzkim)
Mając takie związki chmiel można stosować również kiedy:
- dopada organizm klimakterium (fitoestrogeny naśladując działanie estrogenów obniża uczucie uderzeń gorąca oraz rozdrażnienia)
- pojawia się niestrawność (gorycze chmielowe stymulują produkcję kwasu żołądkowego oraz wydzielanie śliny, ułatwia trawienie i wchłanianie się pokarmów)
- pojawią się dolegliwości układu moczowego (działanie rozkurczowe chmielu zmniejsza napięcie mięśni krwionośnych oraz dróg moczowych, dodatkowo działa lekko moczopędnie)
- pojawią się bóle reumatyczne (wyciąg z chmielu działa przeciwzapalnie łagodząc stany zapalne)
Te wszystkie dobre właściwości chmielu nie tylko docenia medycyna, ale także branża kosmetyczna. Dzięki znajdującym się w nim ksantohunolowi ma on właściwości obniżające ilość wolnych rodników oraz działa przeciwłojotokowo redukując ilość sebum w skórze. Dlatego wyciąg z chmielu dodawany jest do kremów, toników, olejków a także maseczek. Z powodzeniem wpływając na lepszy kolor skóry, odżywiając ją, odmładzając oraz nawilżając.
Chmiel dodawany jest również do szamponów wpływając dobroczynnie na włosy przetłuszczające się, łamliwe czy osłabione. Wywar z chmielu lub po prostu piwo użyte do mycia włosów również poprawi ich stan, nada kolorytu oraz odświeży. Metoda stosowania piwa na włosy znany był już za czasów naszych babć.
Ważne jest to, że wyciągi z chmielu są bardzo dobrze przyjmowane organizm przez co są coraz bardziej pożądane do produkcji kosmetyków.
Ludowe przesądy związane z chmielem:
Poduszka wypełniona szyszkami chmielu zamiast pierzem , gwarantuje spokojny i długi sen.
Napar z chmielu stosowany na biust wpływa na jego powiększenie.
By zapobiec zdradzie męża lub kochanka prababcie radziły dawać napar z szyszek chmielu do picia, który miał obniżać libido kawalerów.
Pyszne pomysły.
Napar z szyszek
Składniki:
1 łyżeczka szyszek
1 szklanka gorącej wody
Szyszki chmielu wsypać do szklanki, zalać gorącą wodą i zostawić na kwadrans. Po zaparzeniu naparu lekko przestudzić. Po wystudzeniu gotowy napar jest do spożycia – można pić do razy na dobę.
Napar z szyszek
Składniki:
30 dgkświerzych szyszek chmielowych
miód lub cukier
Szyszki wrzucamy do garnka, zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 20 godzin. Odcedzamy szyszki z powstałego płynu. Płyn zagotowujemy i do dajemy cukru lub miodu w proporcji 1:1. Przelewamy do buteleczek i studzimy. Przechowujemy w temperaturze + 4 stopnie.