Jesień to doskonała pora, aby zasilić rośliny z naszych ogródków nawozami. Dostarczone w ten sposób składniki mineralne będą wspierały ich wzrost i rozwój. W ekoogrodzie stosujemy nawozy naturalnego pochodzenia, zdrowe i wolne od zanieczyszczeń chemicznych. Oferta tych nawozów jest bardzo szeroka, a samo ich stosowanie powinno być głęboko przemyślane, abyśmy chcąc pomóc, nie zaszkodzili!
Nawozy dzielimy na naturalne i mineralne. Do grupy nawozów naturalnych zalicza się obornik – jeden z najcenniejszych środków promujących wzrost roślin. Zawiera on szeroką gamę mikro- i makroelementów niezbędnych roślinom do prawidłowego rozwoju. Znajdziemy w nim azot, fosfor, potas (zawartość tych pierwiastków różni się nieco w zależności od pochodzenia obornika – z produkcji bydła czy trzody chlewnej). W oborniku występują ponadto znaczne ilości wapnia, magnezu, siarki i boru. Nawóz ten zwiększa ilość próchnicy w glebie, co ma zasadnicze przełożenie na wzrost plonu. Pobudza także rozwój mikroflory glebowej. Można stosować go w dawce 40 – 60 kg na 10 m2. Pamiętajmy jednak, że obornik rozkłada się w glebie powoli i nie należy go stosować częściej niż raz na 3 lata! Częstsze stosowanie grozi przenawożeniem stanowiska.
Kompost to chyba najpowszechniejszy nawóz naturalny w ogrodach działkowych i przydomowych. Produkujemy go samodzielnie z resztek roślinnych (np. z liści, skoszonej trawy) oraz bioodpadów z gospodarstwa domowego. Różnorodności składników, z których powstaje zawdzięcza swój bogaty skład chemiczny. Stosujemy go podobnie jak obornik.
Wśród nawozów, których zastosowanie przyjdzie nam rozważyć w naszym ogródku, wyróżnia się także nawóz ptasi. Pochodzi on z hodowli drobiu. Tworzy go ściółka wymieszana z ptasimi odchodami. Jest to nawóz bardzo cenny, o ogromnym potencjale plonotwórczym, nieumiejętnie stosowany może jednak spowodować niemałe spustoszenie. Jest silnie stężony, tak więc zastosowany w zbyt wysokiej dawce powoduje więdnięcie roślin. Można stosować ok. 20 kg pomiotu ptasiego na 10 m2. Ważne jest, aby po zabiegu tym rośliny obficie podlać. Dobrym rozwiązaniem jest także sporządzenie roztworu z nawozu ptasiego (1,5 – 3 kg/10 l wody) i podlewanie nim roślin. Odstęp między stosowaniem pomiotu ptasiego powinien wynosić 3 – 4 lata.
Nawozy naturalne po zastosowaniu dobrze jest przemieszać z glebą. Możemy użyć w tym celu glebogryzarki bądź przekopać ziemię. Oczywiście robimy to tylko wówczas, gdy stanowisko wolne jest od nasadzeń. W innym razie rozmieszczamy nawóz na powierzchni, w taki sposób, by nie stykał się z pniem czy łodygą rośliny.