
Końcówka lata to okres, kiedy nasze szklarnie i osłony pustoszeją. Chociaż kończą się pomidory, gama roślin, które możemy po nich uprawiać jest naprawdę szeroka! Dzięki ich wykorzystaniu lepiej zagospodarujemy dostępną przestrzeń, gdyż szklarnia nie będzie musiała stać pusta, a w okresie jesienno – zimowym będziemy mieli możliwość cieszenia się zdrowymi warzywami własnej produkcji.
Oczywiście glebę pod uprawę roślin poplonowych należy odpowiednio przygotować. Jest ona wyczerpana po uprawie plonu głównego, zawiera również dużo resztek roślinnych, które mogą być źródłem chorób i powodować gnicie roślin. Dlatego też przekopujemy glebę płytko szpadlem albo odpowiednio ją spulchniamy. Uzupełniamy składniki mineralne, które zostaną pobrane przez roślinę poplonową i pozwolą jej wydać obfity plon. Używamy w tym celu wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Możemy zastosować również kompost, należy jednak pamiętać, aby dokładnie przemieszać go z glebą.
Trzeba pamiętać także o zmyciu środków zacieniających z osłon, gdyż okresy nadmiernego nasłonecznienia i wysokiej temperatury mamy już za sobą. Rozwijającym się na jesieni roślinom przyda się każdy promień światła! Warto często wietrzyć szklarnię, zabezpieczając jej wnętrze przed nadmierną wilgotnością. Zapobiega to występowaniu chorób grzybowych.
Następnie należy zastanowić się nad wyborem gatunków, które będziemy uprawiać pod osłoną. Możemy zdecydować się na jeden konkretny bądź podzielić przestrzeń na kwatery i uprawiać kilka warzyw na raz. Wybór wbrew pozorom jest całkiem spory. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji jesiennych poplonów pod osłony:
- rzodkiewka (SIEW: VIII – poł. X ZBIÓR: X - XII)
- szpinak (SIEW: IX – poł. X ZBIÓR: X - XI)
- kapusta pekińska (SIEW: poł. VIII – poł. X ZBIÓR: końcówka X – poł. XII)
- koper (SIEW: VIII ZBIÓR: IX - X)
- roszponka (SIEW: VIII – IX ZBIÓR: końcówka X –XI)