Choć są wyjątkową ozdobą ogrodu i cieszą oko, mają niebezpieczne ukryte właściwości – ich tkanki zawierają trujące związki chemiczne, od których moglibyśmy się poważnie pochorować! Jeżeli mamy te gatunki w ogrodzie, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, aby zabezpieczyć zwierzęta, siebie oraz innych domowników przed ich szkodliwym wpływem na zdrowie.
O tym, że cis pospolity (Taxus baccata) jest rośliną trującą, wiadomo raczej powszechnie, chociaż funkcjonuje na ten temat wiele nieprawdziwych mitów. Wszystkie części cisu (igły, gałęzie, nasiona), za wyjątkiem niejadalnych osnówek owoców, zawierają trującą taksynę. Alkaloid ten zaburza pracę serca i poraża działanie układu oddechowego, powodując gwałtowną śmierć. Jego toksyczne działanie wykorzystuje się m. in. w chemioterapii, do hamowania podziałów komórek nowotworowych. Czerwonymi osnówkami cisu chętnie żywią się ptaki.
Tojad mocny (Aconitum napellus) to piękna roślina zielna wykorzystywana w ogrodach naturalistycznych. Rośnie w zwartej, liściastej kępie. Tworzy piękne, rozgałęzione, fioletowe kwiatostany. Wykorzystywana w szczególności do aranżacji rabat. Chociaż niepozorna, należy do grupy najbardziej trujących roślin w kraju. Zawiera akonitynę, niezwykle silną truciznę, którą w dawnych czasach zatruwano strzały. Spożycie zaledwie 2 g tojadu poskutkować może zgonem.
Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych. Zawiera glikozydy o działaniu nasercowym, spośród których najsilniejszym jest digitoksyna. Ze związkiem tym trzeba jednak szczególnie uważać – jest silnie trujący, łatwo przekroczyć jego dawkę, co skutkuje zatruciem i śmiercią. Ze względu na swoje piękne kwiaty naparstnica chętnie uprawiana jest w przydomowych ogródkach.
Bieluń (Datura) ceniona jest ze względu na kwiaty w postaci pięknych, zwisających kielichów. Każdy organ rośliny zawiera jednak szereg związków chemicznych, które z uwagi na działanie halucynogenne wykorzystywane były już od czasów prehistorycznych. Ich przedawkowanie może być śmiertelnie niebezpieczne!
Fotografie: Pixabay.com