Choć niektórym roślinom w naszych ogrodach żadne mrozy niestraszne - są do nich dobrze przystosowane, zapewne mamy również takie, o które należy odpowiednio zadbać, aby z okresu niskich temperatur wyszły cało, bez żadnych mrozowych uszkodzeń. Do gatunków wrażliwych na mrozy należą chociażby hibiskusy, hortensje, forsycje, róże, magnolie i inne, a spośród roślin owocowych – np. morele. Często wrażliwe na mrozy są rośliny młode. Starsze okazy co do zasady lepiej znoszą przymrozki i nie zawsze istnieje potrzeba ich okrywania. W tym artykule przedstawiamy możliwe sposoby zabezpieczania roślin na zimę.
Najpowszechniej stosowanym sposobem jest zawijanie roślin wrażliwych na mrozy agrowłókniną. Nie może to jednak być materiał czarny, ten, którym okładamy ziemię wokół roślin, aby nie wyrastały wokół nich chwasty, gdyż czarna barwa przyciąga promienie słoneczne i na skutek podwyższonej temperatury roślina mogłaby się rozhartować. Należy owijać rośliny agrowłókniną białą, mocując ją w taki sposób, aby podczas silnych wiatrów nie doszło do złamania drzewka. W sprzedaży dostępne są również gotowe rękawy z białej agrowłókniny.
Inne materiały, które zdają egzamin jako zabezpieczenie roślin na zimę to kora, trociny, suche liście, tektura (przede wszystkim do roślin niskich). Ich wadą jest jednak to, że mogą zostać wykorzystane jako kryjówki przez aktywne jeszcze gryzonie.
Do zabezpieczenia roślin posłużyć mogą także gałęzie świerkowe (one z kolei odstraszają gryzonie) lub słoma, którymi należy okryć krzew. Szczególnie sprawdzają się jako ochrona systemów korzeniowych roślin, ponieważ stanowią dobrą izolację.
Nie zaleca się natomiast stosowania torfu, gdyż jest to materiał zbyt wodochłonny. Przypominamy również o konieczności przedzimowego podlania roślin zimozielonych (tych, które nie zrzucają liści, np. iglaków), ponieważ zima to okres znacznego spadku dostępności wody – korzenie tych roślin mają problem z pobieraniem wody z zamarzniętej gleby. Nie podlewamy natomiast roślin, które zrzucają liście na zimę, gdyż wówczas wydłuży się ich okres wegetacji i będą bardziej narażone na działanie przymrozków.