Ogród z początkiem wegetacji przynosi nam najwięcej radości. Zachwyca nas nowymi barwami i zapachami, które zwłaszcza na początku wiosny, odczuwamy bardzo intensywnie. Natura wiosną pozwala rozkoszować się świeżością. Świętowanie wiosny jest jak przeżywanie młodości dlatego często kojarzy się nam z uczuciem beztroski, na które co roku tak niecierpliwie czekamy. Zima, z kolei, jest dla ogrodu czasem antraktu i snu, który upływa wolniej i bardziej monotonnie niż okres wiosny i lata. Ujemne temperatury zniechęcają nas do długich spacerów. Ciemność za oknem powoli odzwierciedla się w naszym stanie ducha... Aż do momentu, gdy pojawi się śnieg - za oknem robi się dużo jaśniej, słońce odbija się na ośnieżonych chodnikach, a dzień zdaje się trwać odrobinę dłużej. Zima to również czas wyjątkowy dla ogrodu. Roślinne kompozycje w białej szacie prezentują się równie pięknie jak w zielonej. Wystarczy tylko dostrzec gatunki, które mają do tego naprawdę idealne predyspozycje!
Pierwszą grupą roślin, o których warto wspomnieć są gatunki iglaste. Wszystkie rośliny z gromady nagozalążkowych (oprócz modrzewia i cypryśnika) zachowują igły na zimę. Mają w swoich szeregach wiele różnych gatunków, które możemy podziwiać w swoich ogrodach zimą. Jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin iglastych w zimowym ogrodzie jest cis pospolity.
Cis pospolity (Taxus baccata) jest najwolniej rosnącym drzewem iglastym, przy tym odznaczającym się wyjątkową długowiecznością. Może żyć nawet do 1000 lat! Cis jest gatunkiem, który najlepiej ze wszystkich roślin iglastych znosi strzyżenie, dzięki czemu obficie przyrasta na grubość. To właśnie ta cecha spowodowała, że był bardzo popularnym krzewem formowanym w ogrodach francuskich XVIII wieku.
Cis najczęściej kojarzony jest z charakterystycznymi czerwonymi osnówkami nasion, które są w pełni jadalne. Wszystkie części rośliny poza osnówkami są trujące. A zwłaszcza igły! Cis preferuje gleby świeże i wapienne. Jest gatunkiem najbardziej cienioznośnym ze wszystkich roślin iglastych. Najlepiej rozwija się w klimacie morskim, sprzyjają mu łagodne zimy oraz niezbyt gorące lata.
Cis pospolity (Taxus baccata) pokładający się wzdłuż schodów w Łazienkach Królewskich w Warszawie