Od dawna panuje dość powszechne przekonanie iż każdy potrafi posadzić drzewo. Choć nie jest to do końca prawdą, z samym posadzeniem nie ma jeszcze takich kłopotów. Problemy zaczynają się podczas wczesnej pielęgnacji. I to właśnie te kłopoty bardzo często skazują nowo posadzone drzewa na przedwczesne zamieranie. Oto kilka prostych zasad, które pomogą nam właściwie troszczyć się o młode okazy drzew:
- Prawidłowe i dostateczne podlewanie – pamiętajmy by glebę utrzymywać stale wilgotną, ale nie mokrą! Co tydzień powinniśmy dostarczać młodym drzewom 2,5cm słupa wody (rośliny pobierają wodę po ok. 14 tygodniach od posadzenia!). Ze względu na niewielkie rozmiary systemu korzeniowego możemy na początku ograniczyć się do regularnego zraszania drzewa
- Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie tzw. szczepionki mikoryzowej, która poprawia warunki wzrostu nowo posadzonych roślin.
- Musimy pamiętać, jak ważne jest ściółkowanie, zwłaszcza w początkowym stadium rozwoju drzew! Ściółkę pozostawia się na kilka lat, do momentu aż rośliny zaaklimatyzują się na danym stanowisku. Ściółkując, należy zapewnić odpowiednią grubość warstwy (ok. 5cm) oraz pozostawić niewielki odstęp (2,5-5cm) od podstawy pnia, tak aby nie dopuścić do ewentualnego gnicia.
- Istotnym zabiegiem w pielęgnacji jest także owijanie pnia i konarów tkaninami jutowymi lub papierowymi. Pamiętajmy aby owinięcie nie było za grube!
- By skutecznie zapobiegać utracie wody przez rośliny zaleca się stosowanie opryskiwania specjalnymi emulsjami parafinowymi, woskowymi lub lateksowymi.
- Czasem stosowane są też specjalne środki hydrożelowe, które stymulują rozwój systemu korzeniowego, poprawiają strukturę gleby ciężkiej oraz znacznie zwiększają retencję wodną.