- Koszenie - musimy pamiętać, że przyrosty roślin rozpoczynają się, gdy temperatura osiąga 10ºC. Nie możemy więc rozpocząć koszenia zbyt wcześnie! Musimy pamiętać, aby ostrza kosiarki nie były tępe. Najlepiej gdy podczas koszenia usuwamy nie więcej niż 1/3 wysokości traw.
- Przewietrzanie podłoża – czyli aeracja powierzchniowa, która polega na dokładnym wygrabieniu trawnika i aeracja wgłębna, polegająca na wykonaniu otworów o głębokości ok. 6-20cm. Zabiegi te wykonuje się po skoszeniu trawnika i przy odpowiedniej wilgotności.
- Piaskowanie – przyśpiesza powstawanie nowych korzeni i rozłogów, rozluźnia wierzchnią warstwę oraz zwiększa przesiąkliwość podłoża. Zabieg ten jest stosowany bardzo rzadko. Wykonuje się go po aeracji.
- Wałowanie – zabieg ten przeprowadza się dosyć rzadko. Wykonuje się go za pomocą wałów samobieżnych. Na glebach zwięzłych po każdym wałowaniu, należy przeprowadzić aerację wgłębną.
- Podlewanie – należy rozpocząć gdy temperatura w ciągu dnia sięga powyżej 10ºC. Jeśli mamy do czynienia z młodym trawnikiem, musimy szczególnie uważać, by nie wypłukać młodych nasion. Aby nawilżyć glebę do głębokości 10-15cm powinno się dostarczyć 10-15l wody na 1 m².
- Nawożenie – składniki pokarmowe pobierane są przez rośliny w proporcjach N : P : K – 6 : 3 : 2. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić gdy temperatura wzrośnie powyżej 5ºC.