Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens) gatunek rośliny należący do rodziny bodziszkowatych. Nazwa zwyczajowa: anginka, anginowiec, geranium lub cytrynka. Roślina pochodzi z Afryki.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu anginkę spotkać można było w większości polskich domów, biur. Była jedną z najpopularniejszych roślin.
Dziś niestety to rzadkość. Roślina ma bardzo intensywne pięknie pachnące liści (cytrynowe, różane lub o zapachu gałki muszkatułowej). Posiada niesamowite właściwości lecznicze.
W Polsce uprawiana jako doniczkowa roślina pokojowa. W okresie letnim jest ozdobą balkonów, werand, tarasów oraz ogrodów. Uprawiana ze względu na piękny zapach. Wytwarzana przez nią olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie w przemyśle cukierniczym i perfumeryjnym. Liście geranium możemy dodawać do herbaty lub robić z niej napary. Takie ziołowe herbatki mają właściwości prozdrowotne. Geranium ma silne działanie przeciwzapalne, działa przeciwbólowo, łagodzi obrzęki, zabija bakterie i wirusy oraz obniża ciśnienie krwi. Anginka wpływa na podnoszenie odporności organizmu.
Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą wymaga obniżenia temperatury .Jest rośliną światłolubną, wrażliwą na nadmiar wody (podlewamy miękką wodą). Nieodporna na mróz. W okresie jesiennym musi być przeniesiona do pomieszczeń. Systematyczne uszczykiwanie wierzchołków pędów powoduje, że roślina rozkrzewia się i ma ciekawy pokrój.
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy geranium o różnych zapachach liści. Cena 15 złotych za doniczkę.
Źródło: Bronisze