Czy ta mięta jest prawdziwa, czy to tylko zapach zmylił? Co to za roślina dziwna która pachnie jednocześnie miętą, tymiankiem, oregano,a niektórzy powiedzą że również szałwią. Skąd pochodzi i jak tak naprawdę nazywa się ta dziwna roślina.Francuski tymianek, Hinduska mięta, Hiszpański tymianek czy melisa zimozielona?
Pochodzenie tego dziwnego ziela nie jest do końca znane jedni twierdzą, że pochodzi ono z Kuby gdzie jest łatwiejsze w uprawie niż oregano właściwe, inne źródła podają zaś, że kolebką są zachodnie części Afryki. Właściwa odpowiedź nadal pozostaje tajemnicą. Tajemnicą zaś absolutnie nie jest egzotyczny choć znajomy smak liści rośliny oraz jej walory zdrowotne.
Wygląd bywa mylny
Jest to rośłina o dość giętkich, delikatnych łodygach , liście jajowate grube, mięsiste pokryte gęsto włoskami w jasnozielonym kolorze. Kubańskie oregano wyrasta na wysokość nawet do 60 cm , jest silnie rozkrzewiające, dość ekspancywne w uprawie. Lubi miejsca nasłonecznione o dużej wilgotności. Sprawdza się idealnie jako roślina doniczkowa, choć należy pamiętać o podlewaniu. Wystarczy lekko trącić Kubańskie oregano, aby w powietrzu uniósł się przyjemny zapach mięty i tymianku.
Co można zrobić z tak dziwnej rośliny w kuchni
Liście używane są najczęściej w kuchni egzotycznej (na karaibach czy w Azji) jako przyprawa do dań z drobiu lub ryb. Dodawane są poszatkowane do sałatek, zup lub jako dodatek do chleba jak w kuchni polskiej ogórek. W Afryce liście są zapiekane w cieście jako farsz. Ciekawostką jest fakt, że w Indiach dodawane jest do napojów alkocholowych dla podkręcenia smaku, co zapewniają zawarte w roślinie olejki eteryczne. Jak można zastosować ją w polskiej kuchni ? Tak samo jak oregano lub miętę..może być dodatkiem do marynaty mięs nadając jej wyrazisty lekko pieprzny posmak, do sałatek jako zamiennik naszej tradycyjnej mięty oraz do napojów alkocholowych lub wody z cytyrną dla urozmaicenia smaku. Należy używać jej na bieżąco niestety będąc rośliną klimatu tropikalnego nie nadaje się, pokrojona do przechowywania w lodówce gdyż szybko brązowieje. Ze względu na zawartość olejków eterycznych zmielone liście można odstawić w małym tygielku jako odświeżacz powietrza w tym stanie wytrzymają kilka dni. Dodatkową zaletą są jej właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, dzięki nim bowiem roślina,która łatwo się rozkrzewia, a nie jest atakowana przez powyższe jest ceniona przez ogrodników zawodowych jak i hobbystycznych.
Zastosowanie w medycynie
Napar z liści stosowany jest na zmniejszenie bólu gardła oraz kaszel. Zmiażdżone liście stosowane są do inchalacji górnych dróg oddechowych przy zapaleniu oskrzeli lub przy przeziębieniach. Często wywary, napary lub sam olejek eteryczny stosowany jest przy problemach ze snem lub chronicznymi bólami głowy. Posadzona w ogródku stanowi idealne uzupełnienie rabaty z ziołami kuchennymi.
Francuski tymianek
Bez względu na to jakie nazewnictwo przyjmiemy jest to jednak dość mało popularna roślina w naszym kraju, zatem warto zainteresować się jej właściwościami i zaszkoczyć rodzinę i znajomych ciekawym smakiem, a w przyszłości obdarować ich nowymi sadzonkami do samodzielnej uprawy.
Poniżej kilka przepisów jak wyczarować z Francuskiego tymianku cuda w kuchni.
Tzatziki nieogórkowe
garść świerzych liści Kubańskiego oregano
jogurt naturalny
łyżeczka czosnku
pieprz i sól do smaku
Yogurt naturalny pojemności około 200 ml wlewamy do blendera, następnie wsypujemy czosnek i odrobinę soli i pieprzu do smaku, na sam wierzch dodajemy liście Kubańskiego oregano. Blenderujemy na wolnych obrotach, ze względu na dużą ilość wody w liściach pilnujemy by sos nie stał się za żadki. Po chwili mamy gotowy sos – najlepiej smakuje podany na zimno.
Orzeźwiająca lemoniada
garść świerzych liści Kubańskiego oregano
2 plasterki cytryny
2 plasterki pomarańczy
2 łyżki cukru trzcinowego
Do dzbanka wlewamy około 1 l wody mineralnej lub przegotowanej dodajemy do niej plasterki cytryny i pomarańczy i ugniatamy łyżką (najlepiej drewnianą) następnie łamiemy liście Kubańskiego oregano na pół i dodajemy do wody, doprawiamy cukrem. Czekamy, aż cukier się rozpuści. Idealny napój w gorące dni, najlepiej smakuje schłodzony.
Pachnąca saszetka
garść suszonych liści Kubańskiego oregano
mała bawełniana saszetka
Ususzone liście Kubańskiego oregano zgniatamy w ręku i wsypujemy do saszetki. Saszetkę zaszywamy igłą z nitką w miejscu wsypania liści. Po zaszyciu lekko przyklepujemy ręką i wsadzamy do szafy z bielizną pościelową lub szafy z ubraniami. Saczetka będzie wydzielać zapach nawet do 3 miesięcy. Powodzenia !