
Według najnowszego raportu na temat wpływu zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych sir Davida Attenborough, opublikowanego przez The Guardian, plastikowe śmieci nie tylko przyczyniają się do postępującej degradacji środowiska, ale również są jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się groźnych chorób. Plastikowe śmieci zabijają około milion osób rocznie!
Problem dotyczy szczególnie biednych krajów, gdzie odpady komunalne często nie są zbierane. Według organizacji charytatywnej Tearfund od 400 000 do 1 miliona osób rocznie umiera w wyniku złej gospodarki odpadami.
Odpady z tworzyw sztucznych blokują drogi wodne i powodują powodzie, które z kolei rozprzestrzeniają choroby przenoszone przez wodę. Kiedy ludzie palą odpady, aby się ich pozbyć, uwalniają się szkodliwe toksyny, które powodują zanieczyszczenie powietrza. Wśród innych szkodliwych skutków zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych znajdują się m.in. : utrata rybołówstwa (zwierzęta morskie spożywają plastik), szkody w rolnictwie (ponieważ nawet jedna trzecia bydła i połowa kóz w krajach rozwijających się spożywała znaczne ilości plastiku). W dodatku duże ilości odpadów z tworzyw sztucznych, które gromadzą się na brzegach i rafach koralowych zniechęcają turystów, co negatywnie wpływa na zyski z turystki, która w biedniejszych krajach jest często jedynym źródłem utrzymania. Podczas gdy większość uwagi skupia się na skutkach zanieczyszczenia plastikiem morskim w świecie przyrody, jego wpływ na ludzi jest równie problematyczny. Według ONZ około 8 mln ton odpadów plastikowych jest wyrzucanych do mórz każdego roku. Co najmniej 2 miliardy ludzi na całym świecie nie ma zebranych śmieci, które mogą gromadzić się w drogach wodnych, powodując zanieczyszczenie lub gnicie na obszarach, w których mieszkają ludzie.
Sir David Attenborough w swoim programie „Blue Planet II” zwrócił uwagę na problem gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych:
„Najwyższy czas, abyśmy w pełni zwrócili naszą uwagę na jeden z najbardziej palących problemów dzisiejszego dnia - uniknięcie kryzysu związanego z zanieczyszczeniem tworzyw sztucznych - nie tylko dla zdrowia naszej planety, ale także dla dobrobytu ludzi na całym świecie” - powiedział. „Ten raport jest jednym z pierwszych, który podkreśla wpływ zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych nie tylko na dziką przyrodę, ale także na najbiedniejszych ludzi na świecie”.
Ruth Valerio, dyrektor Tearfund, wezwała już cztery międzynarodowe korporacje, które produkują ogromne ilości plastikowych opakowań - Coca-Cola, Nestlé, PepsiCo i Unilever - aby wzięły odpowiedzialność za dostawę swoich produktów i zapewniły bezpieczne i efektywne sposoby zagospodarowania odpadów.