
Kostaryka znajduje się w pierwszej piątce krajów, które są liderem w dziedzinie zasobów odnawialnych. Od 2014 r. energia tego kraju pochodzi z 99% źródeł odnawialnych. Od czerwca 2017 r., rozpoczęto tam walkę z jednorazowym plastikiem. A ostatnio, latem 2018 r., ogłoszono całkowitą neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2021. Kostaryka będzie pierwszym krajem na świecie całkowicie wolnym od emisji dwutlenku węgla.
„Opieranie generacji [energii elektrycznej] na zasobach odnawialnych pozwala krajowi osiągnąć jeden z najniższych wskaźników emisji gazów cieplarnianych do zużycia energii elektrycznej na Ziemi”, stwierdził w oświadczeniu Instytut Elektryczności Kostaryki (ICE).
W ciągu ostatnich 4 lat Kostaryka wygenerowała tylko 1 procent energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, takich jak rzeki, wulkany, wiatr i energia słoneczna. Elektrownia wodna na rzece Reventazón, na zboczu Karaibów, rozpoczęła działalność w 2016 r. Mają też siedem elektrowni wiatrowych, sześć elektrowni wodnych i elektrownię słoneczną. Oświadczenie ICE wskazało, że ¾ energii odnawialnej pochodzi z elektrowni wodnych wykorzystujących wodę rzeczną; reszta to energia geotermalna i wiatrowa, a biomasa to energia słoneczna stanowiąca najmniejszy procent. Już w latch 80. rząd uznał, że przyroda jest najsilniejszym atutem Kostaryki i dlatego dołożył wszelkich starań, aby ją chronić poprzez m.in.: zamknięcie ogrodów zoologicznych, zalesianie i tworzenie obszarów chronionych (25% całkowitej powierzchni kraju).
W zeszłym roku podczas Światowego Dnia Ochrony Środowiska kraj ogłosił swój nowy krajowy plan likwidacji wszystkich jednorazowych tworzyw sztucznych do 2021 r. Od tego dnia plastik musi być zastąpiony alternatywami, które w 100% podlegają recyklingowi lub ulegają biodegradacji. Kraj ma wsparcie techniczne i finansowe Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.
„Pozbywanie się paliw kopalnych to wielki pomysł pochodzący z małego kraju. To pomysł, który zaczyna zyskiwać międzynarodowe poparcie wraz z rozwojem nowych technologii. W kraju, który tak szybko odchodzi od paliw kopalnych, skupienie się na transporcie - jednym z ostatnich głównych wyzwań - może wysłać światu potężne przesłanie - zapowiedziała ekonomistka Mónica Araya, kostarykańska ekspertka ds. Zrównoważonego rozwoju i dyrektorka Kostaryki Limpia, która promuje energię odnawialną i transport elektryczny.
Na początku tego roku Carlos Alvarado Quesada został wybrany na nowego prezydenta Kostaryki. Jego pierwszy akt w biurze polegał na ogromnym skoku w kierunku zmniejszenia karbonizacji. Podczas swojej inauguracji jako światowy lider ogłosił swoją inicjatywę zakazania paliw kopalnych i stania się pierwszym na świecie dekarbonizowanym społeczeństwem:
„Dekarbonizacja jest wielkim zadaniem naszego pokolenia, a Kostaryka musi być jednym z pierwszych krajów na świecie, które ją osiągną, jeśli nie pierwszym”.
I przyznał, że stworzenie pierwszego społeczeństwa bezemisyjnego będzie niezwykle trudnym zadaniem, ale niezwykłym, które z pewnością osiągnie. Jest pełen nadziei i podekscytowany, aby pozbyć się paliw kopalnych stworzonych przez ich system transportowy do 2021 r. - aby w ten sposób uczcić 200. rocznicę niepodległości narodu.
Przyszłościowy mały kraj Kostaryki wywarł ogromny wpływ na ekologię. Jest również świadomy dobrobytu swoich obywateli. Jest częścią Przymierza Dobrobytu Gospodarczego - koalicji obejmującej Szkocję, Nową Zelandię i Słowenię - która zamiast podkreślać PKB krajów, „stara się zapewnić, aby polityka publiczna rozwijała dobrobyt obywateli w najszerszym znaczeniu, poprzez promowanie demokracji, zrównoważonego rozwoju oraz wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu ”, wynika z najnowszej kolumny ekonomisty Josepha Stiglitza.
Źródło: https://www.intelligentliving.co/costa-rica-plastic-carbon-free-2021/