Według najnowszego badania Uniwersytetu w Binghamton, w Stanach Zjednoczonych, nocne oświetlenie ma szkodliwy wpływ na populacje płazów.
„Badania nad skutkami zanieczyszczenia światłem odnotowały ostatnio wzrost popularności”, podsumowała Jessica Hua, profesor z Binghamton. „Trudno jest znaleźć jakiekolwiek miejsce na Ziemi, na które nie ma wpływu nawet minimalne zanieczyszczenie światłem. Rozpoznaliśmy lukę w badaniach i zdaliśmy sobie sprawę, że niewiele wiadomo o tym, jak zanieczyszczenie światłem może wpłynąć na płazy. Ponieważ płazy są wrażliwe na zmiany środowiskowe, udało nam się wykorzystać je jako wspaniałe modele do badania, w jaki sposób wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mogą wpływać na inne gatunki. ”
Hua wraz ze studentem Grascenem Shidemantle i studentem Dyllanem Mayem wystawili żaby na dwa zróżnicowane warunki świetlne: intensywne oświetlenie dzienne i sztuczne światło w nocy (ALAN). Odkryli, że zarówno intensywne zabiegi oświetlenia w ciągu dnia, jak i leczenie ALAN zmniejszyły sukces wylęgu kijanek. Kijanki hodowane w ramach leczenia ALAN były z kolei większe, mniej aktywne, bardziej wrażliwe na zanieczyszczenie solą drogową i miały więcej pasożytów. „Ogólnie uważam, że główną rzeczą, której dowiedzieliśmy się z tego badania, jest to, że ekspozycja na światło w nocy może sprawić, że płazy będą bardziej podatne na skutki dodatkowych czynników stresogennych, takich jak sól drogowa i pasożyty” - powiedział Shidemantle. „Jest to ważne, ponieważ są to typowe stresory, z którymi wiele płazów musi sobie poradzić. Światło w nocy samo w sobie może nie mieć zbyt wiele negatywnego wpływu, ponieważ przyroda rzadko napotyka tylko jeden stresor w swoim naturalnym środowisku, ale połączenie zanieczyszczenia światłem z dodatkowymi czynnikami stresującymi może mieć negatywny wpływ na populacje płazów.”
Shidemantle bada, w jaki sposób zanieczyszczenie światłem może wpłynąć na inne organizmy w ekosystemach mokradeł, z którymi płazy mogą wchodzić w interakcje. W tym roku otrzymał dotację od National Science Foundation, aby dalej badać skutki i konsekwencje zanieczyszczenia światłem dla populacji płazów.
„Kluczowe jest zrozumienie, w jaki sposób ludzie wpływają na dziką przyrodę, abyśmy mogli podejmować bardziej odpowiedzialne decyzje dotyczące tego, jak postępujemy z takimi działaniami, jak urbanizacja i budownictwo” - powiedział Shidemantle. „Jest również prawdopodobne, że skutki zanieczyszczenia światłem wykraczają poza płazy - mogą mieć wpływ także na inne organizmy, z którymi płazy oddziałują w swoim ekosystemie”.
Artykuł „Wpływ zintensyfikowanego oświetlenia i sztucznego światła w nocy na sprawność i podatność na stresy abiotyczne i biotyczne” został opublikowany w Environmental Pollution.
Źródła:
Dyllan May, Grascen Shidemantle, Quentin Melnick-Kelley, Kelly Crane, Jessica Hua. The effect of intensified illuminance and artificial light at night on fitness and susceptibility to abiotic and biotic stressors. Environmental Pollution, 2019; 251: 600 DOI: 10.1016/j.envpol.2019.05.016,
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190528095246.htm