Polskie ogrodnictwo działkowe posiada długą i szlachetną tradycję, która wsparta jest dokonaniami wielu pokoleń. Wspólnota działkowa łączy ludzi wszystkich grup społecznych, w różnym wieku i o różnym statusie majątkowym. Ogródki służą do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, jak również do uprawy własnych warzyw i owoców. Statystyki mówią same za siebie – Polski Związek Działkowców, ogólnopolska organizacja ogrodowa, prowadzi 4667 rodzinnych ogrodów działkowych, w których znajduje się 917 445 działek o łącznej powierzchni 40 862,9613 ha (stan organizacyjny na 31.12.2016 r.). Szacuje się, że społeczność działkowców liczy sobie nawet 4 000 000 osób! Szczególnie ważne z punktu widzenia Związku oraz lokalnych społeczności są ogrody położone na terenach dużych aglomeracji miejskich, np. Warszawy, Łodzi czy Krakowa.
Wielkomiejskie ogrody działkowe są źródłem korzyści nie do zastąpienia. Spełniają istotną rolę w krajobrazie dużych aglomeracji. Podnoszą walory estetyczne okolicy. Są swoistymi wyspami zieleni, które pochłaniają spaliny i oczyszczają powietrze. Rosnące w nich rośliny neutralizują dwutlenek węgla, jeden z gazów cieplarnianych. Ogrody tworzą ponadto korytarze przewietrzające, umożliwiając cyrkulację powietrza między miastem a otaczającymi je obszarami.
Nie można przeoczyć również społecznej roli ogrodnictwa działkowego. Użytkownicy działek zyskują możliwość rekreacji i spędzania czasu na łonie natury. Posiadanie własnego kawałka ziemi pozwala im na prowadzenie amatorskiej uprawy owoców, ziół i warzyw na własne potrzeby. Pozyskiwanie zdrowych, ekologicznych produktów ma znaczenie szczególnie dziś, w obliczu galopujących cen produktów spożywczych.
Bujna roślinność ogrodowa podnosi stopień bioróżnorodności obszarów miejskich. Stanowi schronienie dla wielu pożytecznych gatunków zwierząt. Rośliny kwitnące dostarczają pożytku owadom zapylającym, których ochrona powinna być dla nas priorytetem. Ogródki działkowe zabezpieczają również glebę – nasze wspólne dobro – przed degradacją.
O znaczeniu rodzinnych ogrodów działkowych oraz wymaganiach, które stawia przed nimi współczesne społeczeństwo mówi opracowany przez Polski Związek Działkowców „Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”, dostępny na stronie www.pzd.pl, do odwiedzenia której zachęcamy.
Po uświadomieniu sobie znaczenia ogrodnictwa działkowego, jeszcze większym smutkiem przejmuje fakt, iż niektóre samorządy zdają się jego ogromnej roli nie dostrzegać. Dalsze istnienie wielu rodzinnych ogrodów działkowych na terenach miejskich stoi pod znakiem zapytania, gdyż zajmowane przez nie obszary są często atrakcyjne dla żądnych zysku inwestorów. Ci zaś nie przebierają w środkach, by pozyskać chronione ustawą tereny, korzystając z różnych kruczków prawnych. Na stronie PZD co rusz zamieszczane są informacje o działaniach, które Związek podejmuje w obronie swoich terenów. Działkowcom życzymy dużo wytrwałości w obronie przed zakusami mamony.