W ostatnich latach obserwujemy wzmożone zainteresowanie tematem chowu ekologicznego i produktami z nim związanymi. W pierwszym momencie kojarzą się pozytywnie – ze zdrowiem oraz byciem świadomym „eko” konsumentem. Tak naprawdę to, czym różnią się produkty ekologiczne od tych zwyczajnych nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. Warto wiedzieć, dlaczego powinniśmy doceniać tego rodzaju produkty – żeby zawsze być osobą rzeczywiście świadomą ich jakości i wartości.
Chów ekologiczny – cóż to takiego? W przypadku produkcji ekologicznej drobiu definicja jest następująca: kury żyją w kurniku, ale mogą z niego wychodzić, grzebać, skubać, karmione są naturalnymi paszami. Nazywane są „kurami szczęśliwymi”, a ich jajka są tylko w specjalnych ekologicznych sklepach. Wyższe ceny takich jaj wynikają z braku obecności krzyżówek towarowych (przy produkcji intensywnej), których nieśność jest znacznie większa.
Według przepisów UE (dot. chowu zwierząt) teren do poruszania się kury nioski powinien obejmować nie mniej niż 450 cm2. Jednak już przy rozporządzeniu WE (odnośnie ekologicznego chowu zwierząt) zasięg ten wynosi 1660 cm2 w kurnikui 4 m2 na wybiegu.
Jajka ekologiczne są cenne nie tylko ze względu na smak. Oprócz smaku i wyglądu (żółtko o intensywnym kolorze), zmienia się także ich charakterystyka chemiczna, na przykład większa zawartość witamin czy zwiększony poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych w żółtku. Na rzecz żółtka zmniejsza się też udział białka. Ponadto inne są także cechy fizyczne jaja, jak jego masa i wytrzymałość skorupy. Właśnie ta wytrzymałość jest jednym z głównych czynników mówiących o jakości jaj. W przypadku chowu intensywnego, wraz z wiekiem odporność na stłuczenia ulega zmniejszeniu, w przypadku chowu ekologicznego – utrzymuje się na podobnym poziomie.
Co ciekawe, ekologiczne chowane kury rasy zielononóżka wykazywały w produkowanych jajach coraz większą, zmieniającą się wraz z wiekiem, zawartość witamin A i E pomimo zastosowania paszy o niższej zawartości tych związków niż w paszach standardowych. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że chów wolnowybiegowy pozwala na uzupełnienie w witaminy diety kur.
Z całą pewnością można stwierdzić, że kury rasy zielononóżka mogą być użytkowane w systemie ekologicznym na podobnym poziomie dłużej, niż w systemie standardowym. To pozwala na znaczne zaoszczędzenie wydatków związanych z odchowem ptaków. Oprócz tego, duża ilość ruchu wpływa bardzo pozytywnie na smak jajka, a im smaczniejszy produkt, tym bardziej zadowoleni konsumenci.