Pochodzące z południowoamerykańskich Andów puchate zwierzęta podbijają serca Polaków. Zainteresowanie egzotycznymi alpakami wzrasta również wśród hodowców. Obecnie coraz więcej gospodarstw decyduje się na wprowadzenie alpak do swojego inwentarza, choć jeszcze kilka lat temu pomysł rozpoczęcia „alpakowego biznesu” zostałby prawdopodobnie wyśmiany. Okazuje się, że alpaki zawdzięczają popularność nie tylko swojemu urokowi – na ich chowie można nieźle zarobić.
Podstawowy kierunek wykorzystania alpak to agroturystyka. Gospodarstwa oferują pobyty dla osób indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych. Klienci chętnie urządzają w nich uroczystości rodzinne oraz imprezy okolicznościowe, zaś młode pary organizują sobie niezapomniane sesje fotograficzne.
Alpaki szczególnie uwielbiane są przez dzieci. To zwierzęta niesłychanie inteligentne, przyjacielskie i komunikatywne. Najmłodsi mogą je głaskać, przytulać, karmić, zabierać na spacery, a także robić sobie z nimi zdjęcia. Obcowanie z alpakami to dla nich okazja do wyrobienia sobie wrażliwości, nawiązania przyjaźni ze zwierzętami. Cenią je również dorośli, dla których czas spędzony z alpakami to okazja do wyciszenia, ukojenia nerwów; odskocznia od znoju codziennej pracy.
Prócz tego od alpak pozyskuje się również wartościową wełnę o właściwościach hipoalergicznych. Może ona służyć do produkcji odzieży dla osób o stwierdzonym uczuleniu na wełnę owczą. Ciekawym wykorzystaniem jest również alpakoterapia.
Niektórzy sprowadzają alpaki dla zarobku. Inni czynią to hobbystycznie. Jakkolwiek by nie było – zainwestować należy nie tylko w same zwierzęta, ale należy również stworzyć im odpowiednie warunki bytowe oraz o nie zadbać. Konieczne jest postawienie budynku (może być drewniany), w którym alpaki będą mogły schronić się przed chłodem, wiatrem i innymi niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Trzeba zapewnić im stały dostęp do wody oraz odpowiednią bazę paszową – zwierzęta powinny dostawać przede wszystkim wartościowe siano, dodatkiem powinna być treściwa mieszanka paszowa. Można wzbogacić dawkę pokarmową o tartą marchewkę bądź wysłodki buraczane. Należy pamiętać także o zabiegach weterynaryjnych oraz pielęgnacyjnych (np. przycinanie paznokci, coroczna strzyża).
*Zdjęcie wykonano podczas targów rolniczych w Nadarzynie w grudniu 2017 roku. Gospodarstwo wyspecjalizowane w hodowli alpak z Woli Miastkowskiej w woj. mazowieckim przywiozło do hali targowej kilkanaście sztuk zwierząt, a goście mieli okazję samemu przekonać się o tym, jak przyjaźnie nastawione są do ludzi.