- REDAKCJA AJ
- 0 Comments
Ekologiczne bydło mleczne - rozwiązanie dla małych gospodarstw i nie tylko
Pomimo rosnącego konsumpcjonizmu i gigantycznej produkcji rolniczej na świecie można zauważyć rosnące zainteresowanie konsumentów ekologią. Coraz mocniej popularyzowane ekologiczne podejście do produkcji gromadzi swoich zwolenników. System eko upraw staje się priorytetem dla konsumentów, a rolnicy mają szansę na większe dochody przy mniejszych plonach i zmniejszeniu kosztów produkcji.
Ekologia to również nowe rozwiązania dla hodowli zwierząt, w szczególności dla małych i średnich gospodarstw. Ten system uprawy umożliwia ciągły dostęp do naturalnego nawozu w postaci obornika przy jednoczesnej produkcji roślinnej. Przy chowie ekologicznym bydła mlecznego dodatkowym atutem jest wydłużenie życia, korzystny wpływ na jego zdrowie i jakość.
Wartością docenianą przez konsumentów są wyjątkowe walory smakowe wytworzonych produktów mlecznych jak i samego mleka.
Zmiana systemu uprawy i hodowli nie jest jednak prostą drogą i wymaga czasu. Certyfikacja gospodarstwa wymaga okresu kilku lat. W tym czasie hodowca nie ma możliwości powiększenia stada. Ważne jest również wygospodarowanie około 1 hektara pastwisk przypadających na 1 DJP oraz wyeliminowanie z gleby pozostałości po środkach ochrony roślin. W ramach programów rolnośrodowiskowych takich jak PROW 2014-2020 rolnik posiadający uprawy certyfikowane lub w okresie konwersji może ubiegać się o dofinansowania.
Bydło ekologiczne wypasane jest na pastwiskach przez cały rok, co nie zdarza się przy hodowli konwencjonalnej. Wymogiem jest zadawanie paszy certyfikowanej bądź wytworzonej z ekologicznych komponentów wyprodukowanych w gospodarstwie. W jadłospisie krów brakuje kiszonek psujących smak mleka i zbędnych chemicznych dodatków czy antybiotyków. Przy braku ciągłej eksploatacji i mechanizacji dojenia zwierząt uzyskujemy korzystny wpływ na zdrowie wymion. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia mastitis ograniczając zawartość komórek somatycznych i ropnych w mleku.
Przy mało popularnej w Polsce produkcji mleka ekologicznego utrudnieniem staje się również brak zainteresowania mleczarni. W większości przetwórni skupione mleko ekologiczne nie zostaje oddzielone i miesza się z mlekiem konwencjonalnym. Kolejne problemy to niekorzystna lokalizacja kupców certyfikowanego mleka i długi czas transportu do mleczarni, które wpływają niekorzystnie na jakość surowca. Tym sposobem zniechęcony rolnik rezygnuje z ekologii na rzecz produkcji konwencjonalnej co utrudnia rozwój eko upraw na terenie kraju.