Odkąd hodowla zwierząt gospodarskich nabrała szczególnego znaczenia, główny nacisk położony został na potencjał produkcyjny i zysk podczas chowu. Potencjał ten zwiększył się niestety kosztem naturalnego, zwierzęcego potencjału biotycznego, który to pozwala im przeżyć nawet w trudnych warunkach środowiskowych. Zwierzęta pozbawione ww. potencjału muszą mieć zapewnione odpowiednie parametry otoczenia, stałą opiekę lekarza weterynarii i racjonalne żywienie, w przeciwnym wypadku produkcja jest zablokowana. Zmniejszenie zdolności adaptacyjnych i potencjału biotycznego skutkuje schorzeniami i chorobami, także psychicznymi, a z kolei te czynniki wpływają na tzw. dobrostan zwierząt.
Systemy chowu mają różne warianty: chów ekstensywny stawia na pastwiskowy chów zwierząt, podczas gdy chów intensywny wiąże się z wysoką koncentracją zwierząt w jednym miejscu, skróconym czasem odchowu potomstwa czy użyciem pasz specjalnego przeznaczenia. Jednymi z elementów chowu ekstensywnego są także kontrowersyjne zabiegi, takie jak skracanie ogonków czy kastracja knurków.
Zabieg ten opiera się najczęściej na zabiegu chirurgicznym bez znieczulenia i jest on bardzo bolesny dla zwierząt. Według dyrektyw może być wykonany u prosiąt powyżej 7 dnia życia i przez lekarzy weterynarii z zastosowaniem znieczulenia. Celem zabiegu jest pozbawienie samców cech płciowych i nadmiernej agresywności, która może okazać się niebezpieczna dla ludzi. Całkowite zakazanie tego procederu jest priorytetem dla dobrostanu świń w UE. Obecnie szuka się alternatyw dla tej metody – w Australii i Nowej Zelandii stosowana jest tzw. immunokastracja. Zapobiega ona produkcji w mięśniach androstenonu i skatolu, mających negatywny wpływ na zapach mięsa. Taki typ kastracji pozwala także na poprawę parametrów produkcyjnych - kastracja wykonywana jest na tyle późno (pierwsza dawka biopreparatu podawana jest po 8 tygodniu życia), że umożliwia wykorzystanie naturalnych właściwości anabolicznych androgenów, takich jak zwiększone wykorzystanie paszy. Nie należy jednak zapomnieć, że największą zaletą metody jest humanitarne i bezbolesne kastrowanie knurów.