
Czym się karencja różni od prewencji, czyli pojęcia, które każdy użytkownik oprysków powinien przyswoić
Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, jeżeli już jest konieczne, bezwzględnie wymaga od użytkownika wnikliwego zapoznania się z etykietą produktu. Tylko uważne zastosowanie się do zamieszczonych tam informacji zagwarantować może bezpieczeństwo zabiegu zarówno dla użytkownika, jak i jego otoczenia, roślin uprawnych oraz środowiska. Zapisy obligują nie tylko profesjonalistów, lecz również amatorów! W szczególności przestrzegać należy przypisanych do konkretnych gatunków roślin dawek i terminów stosowania oprysków. Czasem jednak spotykamy na etykietach produktów terminy, ze sprecyzowaniem których mielibyśmy problem. Warto pochylić się nad ich znaczeniem.
Okres karencji to czas, jaki musi upłynąć od zastosowania środka ochrony roślin, do momentu, w którym będzie można bezpiecznie zebrać i skonsumować plon. Jego przestrzeganie chroni spożywców przed negatywnymi skutkami działania związków chemicznych zawartych w oprysku – karencja uwzględnia czas, po którym substancja ulegnie rozkładowi bądź jej stężenie spadnie poniżej progu stanowiącego jakiekolwiek zagrożenie dla naszego zdrowia.
Okres prewencji to czas liczony od momentu zastosowania środka, przez który zabroniony jest dostęp człowieka i zwierząt, a także owadów zapylających do obszaru objętego zastosowaniem środka (o ile opryskano rośliny kwitnące). Co ważne – prewencja nie tyczy się wyłącznie rośliny uprawnej, lecz również innych roślin (np. chwastów), które zostały poddane działaniu oprysku. Przestrzeganie karencji ma na celu ochronę populacji zapylaczy przed szkodliwym wpływem stosowanych w rolnictwie związków chemicznych.