Każdy świadomy rolnik doskonale zdaje sobie sprawę, że podstawowym czynnikiem plonotwórczym jest próchnica glebowa. W intensywnej uprawie każda jej ilość jest na wagę złota! To próchnica warunkuje prawidłową strukturę gleby, magazynuje wodę czy sorbuje składniki mineralne. Na zawartość materii organicznej bezpośredni wpływ ma nasze postępowanie – pewne zabiegi, takie jak nawożenie obornikiem czy wysiew międzyplonów, zasilają glebę w humus, inne – na przykład zbiór słomy z pola czy orka, powodują jego ubytek. Nieoceniona rola próchnicy sprawia, że z jednej strony stale uświadamia się rolnikom jej znaczenie, a z drugiej – poszukuje rozmaitych sposobów na jej ochronę i zwiększenie zawartości. Interesującą propozycją jest uprawa kukurydzy z wsiewką.
Okazuje się, że stosowanie wsiewek to niedrogie rozwiązanie dostarczające rolnikowi wielu korzyści. Wyspecjalizowane firmy oferują mieszanki nasion traw do wysiewu, różniące się składem gatunkowym i terminem wschodu. Mieszanki traw późnych możemy zastosować jeszcze przed siewem kukurydzy, gdyż wzejdą w okresie, kiedy plon główny osiągnie już fazę rozwojową, w której wsiewka mu nie zaszkodzi. Inne mieszanki stosujemy w fazie 5-6 liści kukurydzy.
Istnieją różne sposoby wprowadzania nasion wsiewek na pole. Możemy zastosować tradycyjny siewnik pneumatyczny, połączyć wysiew traw z zabiegiem mechanicznego zwalczania chwastów opielaczem lub też wymieszać nasiona z gnojowicą i zaaplikować ją w międzyrzędzia (wówczas woda i składniki mineralne pochodzące z gnojowicy będą dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost traw).
Skład gatunkowy mieszanki dobrany jest w taki sposób, by ograniczyć do minimum konkurencję wsiewki z kukurydzą. Posiada on również dobrą wartość odżywczą, dzięki czemu trawa może być użytkowana paszowo. Uprawa wsiewki w międzyrzędziach kukurydzy zabezpiecza strukturę gleby, chroni materię organiczną przed degradacją i sama stanowi jej źródło. System korzeniowy traw wydziela śluzy – lepiszcze dla agregatów glebowych.Wsiewka ułatwia zbiór kukurydzy, spajając glebę i ułatwiając wjazd maszynami na pole, a pozostawiona na polu po zbiorze plonu głównego, chroni glebę przed erozyjnym działaniem wiatru i wody.
Pełen zabieg obsiania międrzyrzędzi kukurydzy wsiewką to koszt ok. 100 – 150 zł na hektar. Biorąc pod uwagę szerokie spektrum korzyści, które ze sobą niesie, nietrudno zauważyć, że jego zastosowanie powinno się szybko zwrócić.