
Kiedy wysypująca się z kompostownika góra resztek organicznych przypomina hałdy żużlu wokół bełchatowskiej elektrownii, a nam brakuje już miejsca, gdzie moglibyśmy wyrzucać bioodpady, to najwyższa pora, aby zająć się tym problemem. Jak przyspieszyć rozkład pryzmy i uzyskać wartościowy, bogaty w składniki odżywcze kompost? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.
Wiadomo, że za rozkład bioodpadów odpowiadają mikroorganizmy – głównie bakterie oraz grzyby, które złożone związki organiczne przekształcają do związków prostych. Chcąc przyspieszyć butwienie kompostu, powinniśmy wspierać ich populację.
Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na aktywność mikroorganizmów jest stosunek węgla do azotu (C:N). Do prawidłowego funkcjonowania i przeprowadzania procesów rozkładu mikroorganizmy potrzebują obu tych pierwiastków. Niewskazany jest jednak zbyt wysoki udział węgla w stosunku do niedoboru azotu, co ma miejsce np. w wypadku kompostowania materiałów silnie zdrewniałych (o wysokiej zawartości włókien celulozowych). Należy wówczas wzbogacić pryzmę kompostową w azot. Można to zrobić, stosując gnojówkę z pokrzyw (o tym jak ją sporządzić i jak wykorzystywać pisaliśmy już kiedyś na portalu: http://www.eko-uprawy.pl/rolnictwo/1028-gnojowka-z-pokrzyw-sila-z-natury-dla-ekoogrodu). Takie postępowanie nie tylko przyspieszy rozkład, ale dodatkowo poprawi wartość odżywczą nazwozu dla roślin.
Zadbać należy również o właściwą wilgotność pryzmy. W warunkach niedoboru wody praca mikroorganizmów zostaje mocno ograniczona, a one same tworzą formy przetrwalnikowe. W okresach suszy konieczne może okazać się nawadnianie kompostu.
Bardzo ważna dla tempa rozkładu jest również działalność fauny glebowej, w szczególności dżdżownic. Ich rola jest nieoceniona – drążąc podziemne korytarze, spulchniają glebę oraz korzystnie wpływają na jej właściwości fizyczne. Napowietrzają pryzmę, przyspieszają przemiany resztek organicznych. Pod żadnym pozorem nie należy utrwalać dna kompostownika betonem czy innymi materiałami, które uniemożliwiłyby napływ pedofauny. Można jedynie zastosować drenaż z kory bądź pociętych gałęzi, który ograniczy odpływ składników odżywczych z kompostu.
W sprzedaży dostępne są także gotowe aktywatory do kompostu. Zawierają one nie tylko mikroorganizmy, ale również składniki mineralne i enzymy usprawniające ich pracę. Niektórzy producenci chwalą się skróceniem czasu kompostowania z 10-12 miesięcy do zaledwie 3 miesięcy!