Dzień robi się coraz dłuższy, mrozy nieco zelżały, gdzieś widziano nawet klucze ptaków przylatujących z południa. Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią nadchodzi nieubłaganie czas wiosennego nawożenia. Tysiące rolników wyjadą w pole rozsiewać nawozy mineralne, by zasilić wzrost roślin niezbędnymi mikro- i makroelementami. Nie jest celem niniejszego artykułu dyskusja nad konkretnymi rodzajami nawozów oraz opłacalnością ich stosowania, lecz przybliżenie w zarysie rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.
Nadrzędną ideą rolnictwa precyzyjnego jest stosowanie odpowiednich środków produkcji w najwłaściwszym na to czasie, w ilościach tylko takich, jakie niezbędne są dla realizacji zamierzonego celu. Wydaje się to najrozsądniejszym sposobem gospodarowania, który pozwoli rolnikowi uzyskać możliwie najlepszy plon przy ograniczeniu strat na niepotrzebnie stosowane środki. Zmniejszy również szkodliwy wpływ nadmiarów nawozów czy herbicydów na środowisko naturalne. Jest to przykład idealnego wręcz kompromisu między zrównoważoną produkcją żywności a troską o dobro przyrody.
Sposobów na realizację zamierzeń rolnictwa precyzyjnego jest wiele. Często opierają się one na wykorzystywaniu komputerów, wyspecjalizowanych programów, nowoczesnego sprzętu z wbudowanymi czujnikami oraz innych rozwiązań, które oczywiście wszystkie warte są naszej uwagi. Ich stosowanie jednak powinno być zawsze poprzedzone dogłębną analizą zysków i strat, uwzględnieniem wielkości gospodarstwa i innych czynników mających wpływ na rentowność wdrożenia danego rozwiązania. Przecież to, co sprawdzi się w jednym miejscu, w innym będzie już stratą pieniędzy.
Najważniejsze jest zawsze gromadzenie danych. Nawet jeżeli w danej chwili wydaje się nam to zbędne, być może za parę lat pozyskane informacje okażą się bardzo potrzebne w podjęciu jakiejś decyzji. Zbieramy więc dane o plonie uzyskiwanym w kolejnych latach z poszczególnych miejsc, o zasobności gleb w składniki pokarmowe oraz tworzymy na tej podstawie mapy. Nie jest to proces skomplikowany, a pozwala nam dostosować odpowiednią dawkę środka produkcji do aktualnych potrzeb.
Stosowanie zmiennych dawek nawozów to rzecz podstawowa, często zdarza się bowiem, że nasze pole jest zróżnicowane pod względem zasobności w składniki pokarmowe. Wówczas wysiew jednakowej dawki nawozu na całej powierzchni pola w miejscach zasobnych w pierwiastki przyniesie stratę (bo można by zastosować nawozu mniej albo nie dawać go wcale), w innych zaś dawka ta okaże się niewystarczająca.
Dlatego należy pobierać próbki glebowe (można to zrobić samodzielnie bądź skorzystać z oferty wyspecjalizowanych firm) i przekazywać je do analizy. Nie są to drogie usługi, a mogą przynieść duży zysk. Ustalenie właściwości agrochemicznych gleby to pierwszy krok do wyznaczenia dawki nawozu. Brać należy pod uwagę także wymagania pokarmowe rośliny, którą w danym sezonie uprawiamy.
Pamiętajmy również, by przed zabiegami skontrolować stan techniczny sprzętu, aby zapobiec sytuacjom, w którym na skutek awarii na polach powstaną place, które dostały zbyt dużą albo zbyt małą dawkę nawozu, lub też nie otrzymały go wcale. Ponadto czytajmy dużo i interesujmy się tematem, gdyż nic nie zastąpi solidnej, rzetelnej wiedzy rolniczej.