Mszyca to wyjątkowo groźny i podstępny szkodnik. Młode tkanki pędów i liści są wprost doskonałym miejscem dla jej żerowania. Pluskwiaki przebijają skórkę liści i czerpią z rośliny soki, pozbawiając ją cennych substancji odżywczych. Prowadzi to do pogorszenia kondycji oraz spadku plonu. W skrajnym nasileniu mszyca może całkowicie uśmiercić roślinę. Co więcej, szkodnik jest wektorem (nosicielem) bardzo groźnych chorób, np. ospowatości śliwy czy liściozwoju ziemniaka.
Czy w ekologicznym ogrodzie, w którym stronimy od stosowania nawozów mineralnych oraz chemicznych metod ochrony roślin jesteśmy skazani na niskie plony i występowanie szkodników? Oczywiście, że nie, gdyż z pomocą przychodzi nam wachlarz naturalnych rozwiązań. Jednym z najlepszych jest gnojówka z pokrzyw. Dziś radzimy, jak można ją przygotować i do jakich celów stosować.
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to roślina powszechnie uznawana za chwast, choć ze względu na swoje cenne właściwości i nieoceniony skład znajduje zastosowanie w kosmetologii, medycynie naturalnej, w żywieniu ludzi i zwierząt, a także w ogrodnictwie. Można ją przetworzyć na gnojówkę, która jest doskonałym środkiem w nawożeniu roślin ogrodniczych. Służy również do ich ochrony przed szkodnikami – mszycami, misecznikami oraz przędziorkami.
Do zrobienia tego specyfiku zbieramy pokrzywy młode, najlepiej przed zakwitnięciem. Wówczas zawierają najwięcej korzystnych z użytkowego punktu widzenia substancji. Pokrzywy po kwitnieniu są w owe związki dużo uboższe i mogą być źródłem nasion, które zachwaszczą nam ogród.
Na przygotowanie ok. 10-litrowej porcji gnojówki będziemy potrzebować kilograma roślin, które dla przyspieszenia procesów fermentacyjnych możemy rozdrobnić na mniejsze kawałki. Pokrzywy umieszczamy w plastikowym wiadrze i zalewamy dziesięcioma litrami wody. Pojemniki metalowe nie są odpowiednie, gdyż mogą wejść w reakcję z obecnymi w roztworze substancjami. Proces fermentacji trwa od tygodnia do nawet trzech, w zależności od panujących warunków termicznych. Ważne, aby powstającą gnojówkę przynajmniej raz dziennie przemieszać. Ma to na celu jej natlenowanie. Podczas mieszania na powierzchni pojawia się gęsta piana, a jej zniknięcie jest oznaką, że gnojówka jest już gotowa do użycia.
Możemy podlewać nią rośliny ogrodowe - drzewka owocowe, pomidory, kwiaty i krzewy ozdobne. Gnojówka bogata w niezbędne roślinom pierwiastki (przede wszystkim azot) będzie dla nich doskonałym stymulatorem wzrostu. Nieocenione jest również działanie fitosanitarne tego naturalnego środka oraz jego dobroczynny wpływ na aktywność organizmów glebowych. Nie wolno jednak zapominać o odpowiednim rozcieńczeniu gnojówki, gdyż w formie stężonej jest nawozem zbyt silnym. Dobrze sprawdza się rozcieńczeniu 1:10.
Gnojówka nadaje się również do oprysku – jako środek zabezpieczający rośliny przed szkodnikami, a przy okazji – jako nawóz dolistny. W tym przypadku stosuje się ją w rozcieńczeniu 1:20. Roztwór możemy rozpylić przy pomocy standardowego opryskiwacza.