Warunki atmosferyczne w tym sezonie nie są sprzyjające dla europejskich rolników. Północ Europy cierpi z powodu suszy, południe nękają gradobicia. W znaczącym stopniu odbija się to na jakości upraw. W czerwcowym biuletynie Unii Europejskiej – JRC MARS Bulletin Crop dotyczącym monitoringu zbiorów, prognozy dotyczące zbiorów dla wszystkich upraw ozimych, kukurydzy na ziarno i słoneczników zostały skorygowane w dół na poziomie UE, głównie w wyniku wyjątkowo ciepłych i suchych warunków w środkowej, wschodniej i północnej Europie.
W znacznej części środkowej, wschodniej i północnej Europy ciepłe temperatury w połączeniu z utrzymującym się deficytem opadów wpływały negatywnie na kolejne etapy rozwoju zbóż ozimych m.in. w Danii, Szwecji i Niemczech. Wiosenne uprawy są dotknięte suszą w Szwecji, Danii, środkowej i północnej Polsce, na Łotwie, w Estonii i Finlandii. Na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii, gdzie rośliny zimowe weszły w fazę dojrzewania, mniej niż optymalne zaopatrzenie w wodę w połączeniu z wysokimi temperaturami ograniczyło kumulację biomasy i spowodowało wczesne dojrzewanie.
Natomiast obfite i bardzo intensywne opady w centralnych Włoszech i we Francji spowodowały m.in. zwiększoną presję szkodników i chorób. We Francji szczególny niepokój budzi obawa przed grzybami z rodzaju Fusarium. Obfite opady w Hiszpanii i Turcji były głównie korzystne dla upraw.
Zgodnie z prognozą globalną MARS Bulletin dla Ukrainy, dotychczasowa sucha pogoda miała ograniczony wpływ na zbiory ozime i zboża jare. Prognozy wydajności dla tych upraw są obecnie zbliżone do średniej i zależą w dużej mierze od warunków pogodowych nadchodzących tygodni – fala upałów może znacznie obniżyć oczekiwania dotyczące plonu.
Źródło: ec.europa.eu, fot..pixabay