Smakiem czerwca polska truskawka. Przebojem wchodzi malina. Plantatorzy owoców jagodowych promują lodowych rzemeślników. To branża, która w Polsce w ostatnich latach kilkukrotnie zwiększyła swoje szeregi. Obserwujemy też powrót do tradycyjnych, rzemieślniczych metod produkcji, które wymagają sporo uwagi, począwszy od etapu poszukiwania produktu.
Promujemy branże, która potrzebuje owoców i kompetencji plantatorów
Dobre lody to w połowie znakomite surowce. Na kilogram lodów potrzebne jest pół kilograma świeżych, sezonowych, owoców. Co innego lody przemysłowe, które w połowie wypełnione są powietrzem. Nasi rzemieślnicy potrafią skonstruować dany smak od podstaw, na bazie owoców, pektyn, wody, cukru. Nie jest to proste, ale warto. Mamy tradycje, robiliśmy w Polsce dobre lody, na owocach, na mleku, na śmietanie, jajkach, maśle. To były „polskie lody”, w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Dlaczego producenci owoców chcą promować lody rzemieślnicze?
- Chcemy by producenci lodów rzemieślniczych postrzegali plantatorów jako partnerów, więcej wiedzieli o ich pracy i co najważniejsze, więcej wiedzieli o owocach, walorach różnych odmian. Wymiana doświadczeń napędza kreatywność. Po drugie, branża owocowa potrzebuje nowej definicji przetwórstwa, w myśl której kontraktować może nie kilka dużych zakładów, a kilkaset lokalnych podmiotów. Promocja lodowych rzemieślników ma pomóc w zmianie myślenia wśród plantatorów - mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, który jest organizatorem kampanii. Projekt wsparło 7 organizacji plantatorów poszczególnych owoców.
Pytanie do plantatorów brzmi: gdzie dostarczacie Państwo maliny lub gdzie wiecie, że mają dobre lody? Podajcie nam miasto i lodziarnie. Będziemy ją promować przez cały sezon!
Lista lodziarni polecanych przez miłośników lodów jagodowych w ramach naszej branżowej promocji: TUTAJ
Świeża truskawka zrobiona w formie sorbetu to najbardziej pożądany dziś smak w każdej rzemieślniczej lodziarni. Lody z 50-60% zawartością truskawek w sorbecie (minimum 500 gram na 1 kg sorbetu!) Wizytówka lodowego rzemiosła. Smak nie do osiągnięcia z owoców mrożonych. Podobnie kolor, aromat i bardziej aksamitna konsystencja, za sprawą błonnika, który nie był zamrożony.
W lipcu polecamy malinowy klasyczny sorbet, w którym jest 50% owoców. Malinowe koktajle, tzw. sherbet, czyli połączenie sorbetu z mlekiem lub z dodatkiem śmietany. Malinowe lody z dodatkiem kwaśnej śmietany, maślanki czy jeszcze bardziej kwaśniejszego jogurtu.
Czas na dobre lody malinowe!
Malina wykorzystywana jest w wielu smakach jako przekładka, konfitura, tzw. variegato. Na przykład do kaszki manny z malinami, do jogurtu z malinami. Malina jest dla nas bardzo ciekawa, daje dużo możliwości. Pasuje do czekolad, białych i ciemnych, do serów, na przykład gorgonzola. Każdy jadł zapewne lody malinowe z rozmarynem. Polecam lody parmezanowe z konfiturą malinową – mówi Tomasz Szypuła, lodziarski mistrz Polski 2017, reprezentant kraju na Gelato World Cup 2018, autor Najlepszych Lodów Borówkowych 2018.
- Ta akcja ma nas zbliżyć. Chcemy lepiej poznać pomysły i pracę ludzi, którzy kupują nasze owoce. Dzień przeciętnego plantatora również zaczyna się o 6:00 rano, a bardzo często kończy się o 24:00 w nocy. Zabiegi pielęgnacyjne, ochronne, wykonuje się niestety po zachodzie słońca. Trzeba też dbać o owady oblatujące, które zapylają kwiaty i powodują, że te owoce powstają. A więc od początku wiosny do końca sezonu to jest praca od 6:00-24:00. Zapewne bardzo podobnie, wszyscy pracujemy praktycznie na 3 etaty – mówi dr Paweł Krawiec - ekspert i plantator malin z HORTI TEAM.
Zapraszamy na lody i promujemy rzemieślnicze podejście do ich produkcji. Najlepsze surowce, lokalne, świeże owoce (nie sztuczne półprodukty owocowe, typu pasty, dżemy). Lody oparte o cztery wiodące owoce jagodowe - truskawkowe, malinowe, porzeczkowe oraz oczywiście lody borówkowe. Kolejność zgodna z sezonem zbiorów. Szukamy miejsc, w których są najlepsze lody rzemieślnicze. Promujemy te miejsca. Malinowy finał 18-21/07. Naturalne lody wymagają 50% wsadu owoców. Tu też jagodowe walczą z całym światem i tutaj też mają dobrą pozycję wyjściową. W naszej branży te działania promują nową definicję przetwórstwa, której częścią jest lokalna współpraca plantacji z setkami dynamicznie rozwijających się rzemieślniczych lodziarni - mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Jagodowa sztafeta
W drugiej połowie lipca jagodowa sztafeta zaprosi na lody porzeczkowe i aroniowe. Podczas wakacji wybierzemy miasto i miejsce, w którym są najlepsze lody borówkowe. Wielki finał w Międzynarodowym Dniu Lodów Borówkowych, 2/09.