Bułgaria to mały, ale dynamicznie rozwijający się sektor produkcji ekologicznej. W ciągu ostatnich dwóch lat obszar, który uzyskał certyfikat ekologiczny lub jest w trakcie konwersji, potroił swoją powierzchnię i zajmuje obecnie 161 tys. hektarów.
Również liczba samych producnentów podwoiła się. Produkcją ekologiczną zajmuje się dziś 7 tys. rolników. Wzmożone zainteresowanie wynika głównie z dotacji unijnych na rozwój upraw ekologicznych, ale także z rosnącego zapotrzebowania na organiczne owoce i warzyw w Unii Europejskiej, która zaraz po Stanach Zjednoczonych, jest drugim co do wielkości, rynkiem zdrowej żywności.
Bułgarski rynek produkcji ekologicznej wciąż ma niewielki udział w całości produkcji (2 – 3 proc.), jednak według Holendrów, kraj ten może być postrzegany jako dobre miejsce dla inwestycji. Ponad to, Bułgaria ma dobrze rozwinięty rynek owoców i warzyw świeżych, a w szczególności przemysł przetwórczy. Największy udział w bułgarskiej produkcji rolnej mają owoce i orzechy. Ich powierzchnia wynosi 26 tys. hektarów. Są to głównie orzechy włoskie i migdały, wiśnie, śliwki, maliny i jeżyny.
Mimo że do ekologii przystępuje duża liczba gospodarstw, wiele z nich rezygnuje z produkcji. Każdego roku, co piąty producent decyduje się zaprzestać produkcji ekologicznej. Prawdopodobnie jest to efekt niedostatecznej wiedzy, w zakresie technologii uprawy, jak i ekonomii tego rynku.
Źródło: bgonair