Chociaż mit „każdy potrafi posadzić drzewo” został już dawno obalony, wciąż zbyt małą wagę przywiązujemy do zasad prawidłowego sadzenia, które z pewnością zapobiegłyby późniejszym problemom pielęgnacyjnym. Oto kilka reguł, które powinniśmy znać przed przystąpieniem do sadzenia.
Musimy pamiętać, by rośliny sadzić w sprzyjających warunkach atmosferycznych - w dzień pochmurny (ale bez opadów) i bez silnego wiatru. Rośliny iglaste sadzimy od kwietnia do maja, natomiast liściaste w okresie od marca do kwietnia lub od września do października.
Rośliny z odkrytym korzeniem (bez bryły korzeniowej)
- Najpierw należy usunąć wszystkie uszkodzone fragmenty (powierzchnia cięcia powinna być jak najmniejsza).
- Następnie należy umieścić roślinę w wykopanym wcześniej dole.
- Po umieszczeniu rośliny w dole, dół należy zasypać ziemią. Po zasypaniu do 1/3 – ½ wysokości, należy lekko ubić ziemię i podlać.
- Dół należy całkowicie zasypać i ponownie ubić.
- Po posadzeniu należy obficie podlać – ok. 10-30 l wody.
- Po podlaniu uformować misę która ułatwi zatrzymywanie ziemi i uniemożliwi wymywanie.
- Misę należy ściółkować – warstwa materiału organicznego (ok. 5 cm), np. kora sosnowa.
Rośliny z bryłą korzeniową
- Przed sadzeniem należy sprawdzić stopień nasycenia wodą bryły korzeniowej (jeśli jest przesuszona, kilka godzin przed sadzeniem należy ją podlać lub włożyć do pojemnika z wodą).
- Następnie umieścić w przygotowanym dole, którego wymiary powinny odpowiadać wielkości bryły korzeniowej – z pozostawieniem dodatkowej przestrzeni ok. 20cm.
- Kolejnym krokiem powinno być usunięcie opakowania, które zabezpiecza bryłę – w przypadku małych roślin chwilę przed wsadzeniem do dołu, w przypadku dużych – po ustawieniu rośliny w dole. Materiały zabezpieczające, które ulegają rozkładowi, jak np. juta, można zostawić.
- Po posadzeniu należy obficie podlać roślinę.