Panuje powszechna opinia że rolnictwo ekologiczne wykorzystuje tylko i wyłącznie nawozy organiczne, powszechnie nazywane naturalnymi; natomiast nawozy mineralne, zwane sztucznymi, absolutnie nie mają prawa wstępu! Jak się okazuje, nie jest to prawda.
W każdym systemie uprawy podstawą do zapewnienia roślinom składników pokarmowych w odpowiedniej ilości jest gleba i jej naturalna zasobność. Jeśli jest ona niewystarczająca do pokrycia takiego zapotrzebowania, wówczas jest ono uzupełniane nawozami organicznymi. Nie mniej, ich obecność w produkcji rolnej jest bardzo istotna, ponieważ uzupełniają ubytki materii organicznej wynoszonej z pola wraz z plonem.
Aby plonowanie było jak najbardziej efektywne, potrzeby pokarmowe roślin warto uzupełniać nawozami mineralnymi. Jak się okazuje, ich stosowanie w rolnictwie ekologicznym jest jak najbardziej dopuszczalne – na liście opublikowanej i bieżąco aktualizowanej przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wśród ponad 500 pozycji znajdują się popularne także w rolnictwie konwencjonalnym nawozy Kizeryt, PatentKali a także nawozy wapniowo-magnezowe.
Nawozy wymienione na tej liście spełniają warunki biodegradowalności, rozkładają się wolno w glebie co przekłada się na dłuższą dostępność dla roślin, ponadto ich stosowanie nie powoduje zasolenia gleby.