
Mszyce to bardzo groźne szkodniki drzew i krzewów owocowych, warzyw oraz roślin ozdobnych. Ich bezpośrednia szkodliwość polega na ogładzaniu roślin, tzn. pobieraniu z ich tkanek substancji odżywczych. W tym celu mszyce przebijają powierzchnię organów roślinnych kłujkami i drenują rośliny z soków.
Obecność pluskwiaków upośledza rozwój liści i młodych pędów, wskutek czego ograniczeniu ulega powierzchnia asymilacyjna. Ponadto są one wektorami groźnych chorób wirusowych, np. mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana przenosi wirusa liściozwoju ziemniaka.
Należy również pamiętać o tym, że mszyce potrzebują do prawidłowego rozwoju białka, w które soki roślinne są mało zasobne. Mają one za to w składzie dużo cukrów. Aby uzyskać niezbędną ilość białka, mszyce muszą zatem odfiltrować znaczne ilości soków roślinnych, a nadmiaru cukrów pozbywają się w postaci wydzieliny zwanej spadzią. Stanowi ona pokarm dla mrówek i pszczół, ale także pożywkę dla grzybów sadzakowych, które rozwijają się na wydzielinie mszyc i powodują powstanie na roślinach oraz owocach paskudnych, czarnych plam.
Wszyscy chcielibyśmy, aby nasze działki, ogródki przydomowe oraz plantacje były od mszyc wolne, jednak ich pojawienie się jest praktycznie nieuniknione. Presja szkodników jest bardzo silna, ponieważ łagodne zimy ostatnich lat sprzyjają ich licznemu przezimowaniu. Jednocześnie zależy nam na stosowaniu bezpiecznych dla środowiska metod walki ze szkodnikami i chorobami, które nie tworzą pozostałości w plonie i nie zagrażają naszemu zdrowiu.
Doskonałym rozwiązaniem przeciwko mszycy oraz wielu innym szkodnikom atakującym rośliny jest olej rydzowy, który niektórym osobom może być znany jako wykorzystywany w kuchni dodatek do surówek, sałatek, ryb czy ziemniaków o ogromnych walorach zdrowotnych.
Możemy nim również opryskać kolonie owadów. Jest to substancja naturalna, produkowana z rośliny oleistej zwanej lnianką. Nie stanowi zagrożenia dla organów roślin, na których nie pojawiają się po zastosowaniu oleju objawy fitotoksyczności. Można go stosować praktycznie we wszystkich fazach rozwojowych roślin.
Olej rydzowy jest bezpieczny dla owadów pożytecznych. Szkodniki nie uodparniają się na jego działanie, ponieważ jest ono mechaniczne – na opryskanych szkodnikach wytwarza się warstwa odcinająca im dopływ powietrza.
W obrocie handlowym olej rydzowy dostępny jest jako preparat Emulpar 940 EC. W sklepach ogrodniczych możemy nabyć wygodne w użyciu opakowania z dozownikiem, podobne do opakowań na płyny do mycia szyb. Zastosowanie sprayu pozwoli nam dokładnie pokryć kolonie mszyc preparatem. Natomiast dla użytkowników profesjonalnych (sadowników) dostępne są koncentraty, które rozpuszcza się w wodzie i wykonuje oprysk przy użyciu zmechanizowanych opryskiwaczy.