Opis:
Jaja zimują na pędach porzeczki, a wraz z rozwojem pierwszych liści następuje faza wylęgania larw. Mszyce są bardzo ruchliwe i rozpoczynają żerowanie na licznych młodych liściach. Pierwsze pokolenia bezskrzydłych dzieworódek rozwijają się na porzeczkach i agreście. Czerwiec i lipiec to okres pojawienia się mszyc uskrzydlonych, które migrują na czyściec i jasnotę (żywiciel wtórny), gdzie rozwija się 5-7 pokoleń. Jesienią osobniki uskrzydlone przelatują na porzeczkę i w październiku/listopadzie samice składają jaja u nasady paków, bądź w spękanej korze.
Objawy:
Mszyce zasiedlają głównie dolną stronę liści, wysysają soki, w wyniku czego na wierzchniej stronie liści pojawiają się wiśniowoczerwone (młode liście) lub żółtozielone (starsze liście) nabrzmienia i wypukliny. Przy licznym wystąpieniu mszyca silnie uszkadza liście, co ma wpływ na wzrost i owocowanie krzewów. Mszyca ta zwykle liczniej występuje i wyrządza szkody na porzeczce czerwonej niż na czarnej.
Zapobieganie i zwalczanie:
Wycinać i palić uszkodzone wierzchołki pędów z koloniami mszyc głównie w początkowym okresie występowania szkodników. W okresie wczesnej wiosny przed wylęgiem mszyc, można stosować preparaty olejowe do zwalczania jaj mszyc, a później szre mydło w dawce 20 l/ ha.
W okresie wczesnej wiosny, przed wylęgiem mszyc można stosować preparaty olejowe do zwalczania jaj mszyc, a później szare mydło w dawce 20 l/ ha.
Przydatny może być również Napar z tytoniu fajkowego lub z tytoniu do żucia przecedzony i rozcieńczony wodą jest bardzo skuteczny gdy oprysk wykonywany jest w dzień pochmurny.
Zalecane są także wyciągi z pokrzywy: moczyć pokrzywy kilka dni w wodzie, odcedzić dodać 1% szarego mydła. Opryskiwać liście roślin z obu stron.
Rośliny podatne:
Porzeczka, agrest
Zródło wiedzy:
Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008,
Agnieszka Dobosz-Idzik