Mszyca wiśniowo - przytuliowa (Mszyca czereśniowa)

Opis:
Jaja czarne, zimujące przy pąkach na jednorocznych lub dwuletnich pędach. Rozwój larw, które zapoczątkują ród, trwa około jednego miesiąca i kończy się w czasie kwitnienia czereśni. Na początku czerwca bądź na początku lipca w koloniach zaczynają się pojawiać uskrzydlone mszyce, które przenoszą się na przytulię, przetacznik (żywiciele letni). Oczywiście migracja nie jest całkowita, więc na wiśni może się rozwinąć nawet 13 pokoleń a na czereśni około siedmiu. Jesienią (wrzesień-październik), reemigrantki wracają na czereśnie i wiśnie i tutaj samice z pokolenia płciowego składają jaja.
Objawy:
Mszyce żerują na końcach młodych pędów, szczytowych liściach oraz szypułkach kwiatowych, wysysają soki, powodując zaginanie się liści ku dołowi, które z czasem zasychają i czernieją.
Zapobieganie i zwalczanie:
Oprysk wykonać przed kwitnieniem i w miarę potrzeby zabieg powtórzyć po kwitnieniu.
Wycinać i palić uszkodzone wierzchołki pędów z koloniami mszyc głównie w początkowym okresie występowania szkodników. W okresie wczesnej wiosny przed wylęgiem mszyc, można stosować preparaty olejowe do zwalczania jaj mszyc, a później szre mydło w dawce 20 l/ ha.
W okresie wczesnej wiosny, przed wylęgiem mszyc można stosować preparaty olejowe do zwalczania jaj mszyc, a później szare mydło w dawce 20 l/ ha.

Przydatny może być również Napar z tytoniu fajkowego lub z tytoniu do żucia przecedzony i rozcieńczony wodą jest bardzo skuteczny gdy oprysk wykonywany jest w dzień pochmurny.

Zalecane są także wyciągi z pokrzywy: moczyć pokrzywy kilka dni w wodzie, odcedzić dodać 1% szarego mydła. Opryskiwać liście roślin z obu stron.
Rośliny podatne:
Czereśnia i wiśnia
Zródło wiedzy:
Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

Opracowanie: Agnieszka Dobosz-Idzik

Eko-uprawy.pl © 2025