W latach 2001–2005 w ISiK w Skierniewicach, obecnie Instytut Ogrodnictwa, badano występowanie chorób przechowalniczych na jabłkach siedmiu parchoodpornych odmian: Freedom, Rajka, Topaz, Rubinola, Enterprise, Goldstar, GoldRush. Owoce przechowywano w chłodni zwykłej w temperaturze 2 st. C przez 4 i 6 miesięcy.
W czasie sezony wykonano tylko 2 zabiegi preparatami miedziowymi na początku wegetacji (marzec/kwiecień) oraz 2 zabiegi przeciwko mączniakowi jabłoni (kwiecień/maj). Nie prowadzono ochrony w okresie przedzbiorczym.
Najczęściej występującą chorobą była gorzka zgnilizna jabłek (Pezicula spp.). Najbardziej podatne na tę chorobę były jabłka odmian Topaz, Freedom, Goldstar, a najmniej – Rubinola, Enterprise i Rajka. Inne choroby przechowalnicze – szara pleśń jabłek (Botrytis cinerea), mokra zgnilizna (Penicillium expansum) i brunatna zgnilizna (Monilinia fructigena) występowały w małym nasileniu i nie stwierdzono istotnych różnic w podatności odmian na te choroby. Spośród chorób fizjologicznych wystąpiły: gorzka plamistość podskórna na owocach odmian Rajka i Goldstar oraz oparzelizna powierzchniowa na owocach odmiany Freedom.
Źródło: Bryk H., Kruczyńska D., „Występowanie chorób przechowalniczych na jabłkach odmian parchoodpornych”, ACTA AGROBOTANICA, Vol. 58, z. 2 – 2005, s. 205–212