Preparaty domowego sposobu znalazły szerokie zastosowanie zarówno w uprawie ekologicznej jak i w ogródkach przydomowych. Najczęściej gnojówki, wywary, wyciągi czy odwary z roślin (lub innych materiałów) służą do niszczenia populacji szkodników i do zwalczania chorób. Warto jednak zwrócić uwagę, że część preparatów można użyć do stymulacji wzrostu i kwitnienia roślin.
Odpowiednio przyrządzone preparaty z roślin można z powodzeniem stosować w ogrodzie praktycznym – w warzywniku i sadzie – do pobudzania wzrostu roślin i stymulacji kwitnienia - w przypadku roślin ozdobnych. W taki sposób można osiągnąć m.in. większy plon i poprawić jakość gleby.
Jakie preparaty warto stosować?
1. Gnojówka z mniszka pospolitego – 0,5kg całych roślin należy zalać 0,5l wody i pozostawić na kilka dni, codziennie mieszając. Po tym czasie preparat można stosować bez rozcieńczenia doglebowo. Podlewanie roślin gnojówką stymuluje ich wzrost i w nawozi glebę.
2. Gnojówka z pokrzywy zwyczajnej – 0,5kg ziela należy zalać 5l wody i ostawić na około 5dni, codziennie mieszając. Po tym czasie można stosować w rozcieńczeniu 1:10 doglebowo. Podlewanie roślin preparatem stymuluje ich wzrost, ożywa glebę i dostarcza jej żelaza.
3. Gnojówka z żywokostu – 0,5kg roślin należy zalać 5l wody i odstawić na 5-7dni, codzienne mieszając. Po tym czasie można podlewać rośliny w rozcieńczeniu 1:4. Preparat wzbogaca glebę w potas – z powodzeniem może być więc stosowany jako nawóz.
4. Proszek z mączki bazaltowej – 1kg proszku należy wysypać na 10m2 raz do roku w okresie zimowym. Mączka bazaltowa działa jak nawóz dostarczając glebie wielu mikroelementów.
Natomiast aby pobudzić stymulację kwitnienia stosuje się nieco inny preparat (ze skorupek jaj). Skorupki z 10jaj należy zalać 5l wrzątku i odczekać do 10 dni. Po tym czasie środek stosuje się w rozcieńczeniu 1:5 na całe rośliny - co 2 tygodnie. Sposób ten jest często praktykowany w przypadku roślin balkonowych, np.: pelargonii.
M.M.