Przeprowadzając wiosenną inspekcję w sadzie można natknąć się nie tylko na uszkodzenia pni drzew przez szkodniki, ale również na rany zgorzelinowe, które są rezultatem pęknięć mrozowych. To może prowadzić do przemarzania drzew, zmniejszenia ich odporności na choroby oraz szkodniki oraz do ich całkowitej śmierci. W wielu przypadkach na ratunek drzew jest już za późno a nawet, gdy udaje się odratować uszkodzone okazy, pokutuje to mniejszymi plonami w najbliższych latach. To główne powody, dla których wykonuje się bielenie.Ryzyko wystąpienia ran zgorzelinowych jest największe zimą, gdy silnie prażące słońce w dzień nagrzewa pnie i konary a nocą w czasie dużych mrozów kora zostaje gwałtownie schłodzona. Wtedy właśnie na wskutek dużych różnic temperatury dochodzi do jej pęknięć – jest to szczególnie widoczne na pniach i konarach od południowej strony. Bielenie drzew białą, odbijającą promienie świetlne, substancją zmniejsza stopień nagrzewania się pni. Jednak wbrew często krążącej opinii, bielenie nie niszczy szkodników żerujących na pniach.
Jak i kiedy wykonywać bielenie?
Bielenie wykonuje się podobnie jak malowanie. Dość gęstą substancję należy dokładnie rozprowadzić pędzlem na pniach i grubych konarach. Pracę wykonuje się zwykle na początku zimy (najpóźniej do końca grudnia) a następnie w razie potrzeby powtarza 1-2 krotnie aż do nadejścia wiosny. Drzewa powinny być chronione przynajmniej do marca (ze względu na warunki klimatyczne najbardziej niebezpieczny okres przypada na styczeń i luty).
Czym bielić?
Zwykle w sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe środki do bielenia. Jednak substancję – mleko wapienne - można przygotować również samemu. 2 kg wapna palonego należy dokładnie rozpuścić w 10 l wody. Do tego warto dodać odrobinę krowieńca i gliny, dzięki czemu mleko wapienne będzie miało gęściejszą konsystencję i dłużej utrzyma się na korze.Zamiast bielenia:
Oprócz bielenia drzewa można chronić również w inny sposób – owijając grube pnie jasnym papierem lub słomą. Ważne, aby użyty materiał był przepuszczalny – zastosowanie folii lub innego tworzywa sztucznego odniosłoby skutek odwrotny od zamierzonego.
M.M.