Słysząc o sadzonkach frigo, wielu Czytelników uzna, że jest to jakaś nowa odmiana truskawki. Nazwą tą określa się jednak bardzo ciekawą technologię produkcji sadzonek różnych odmian, która umożliwia pozyskanie owoców w terminach, w których truskawki zwykle nie owocują.
Jeżeli chodzi o dostępne w szkółkach sadzonki truskawek, najpopularniejsze są te zielone (z nagim systemem korzeniowym) oraz sadzonki doniczkowane, których bryła korzeniowa wzrasta w podłożu. Ich wysadzanie do gleby standardowo odbywa się w terminie późnoletnim/jesiennym bądź na wiosnę.
Prócz tego możemy spotkać w szkółkach sadzonki frigo. Kopie się je pod koniec jesieni lub na początku zimy, a więc po zakończeniu wegetacji roślin, w stanie uśpienia zimowego. Sortuje się je, zabezpiecza chemicznie przed chorobami, czyści i obcina im liście. W stanie bezlistnym pakowane są do komór chłodniczych, w których przetrzymuje się je często przez wiele miesięcy w temperaturze . – 1,5°C do – 2°C aż do momentu ich ekspedycji.
Po wyjęciu ich z chłodni i rozmrożeniu wysadza się je do gleby. Prawie zawsze się przyjmują. Co istotne, już po okresie 2 miesięcy wydają czerwone owoce (a przy upałach nawet już po 6 tygodniach).
Przez ogrodników profesjonalnych sadzonki frigo wykorzystywane są do tzw. programowanej produkcji owoców, czyli pozyskiwania ich w terminach poza sezonem, innych niż standardowe, kiedy sprzedaż jest bardziej opłacalna. Dotyczy to np. truskawek sprzedawanych po zakończeniu owocowania przez większość odmian, czyli po połowie lipca.
Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sadzonki frigo wykorzystać w ogródku przydomowym. Można wysadzić je do gruntu i oczekiwać na własne truskawki z opóźnionego zbioru nawet do pierwszych przymrozków. Na przykład jeżeli wysadzimy sadzonki 10 lipca, owoce pozyskamy ok. 10 września. Warto jednak wziąć pod uwagę, że im bardziej odwlekamy termin sadzenia, tym trudniej będzie pozyskać truskawki o pożądanych cechach jakościowych (we wrześniu jest mniejsze oświetlenie i niższa temperatura, co nie sprzyja wybarwieniu, jędrności oraz smakowitości owoców).