Choroba występuje powszechnie i powoduje duże szkody na plantacjach. Jest to jedna z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób na plantacjach fasoli. Chorobie sprzyjają znaczna wilgotność oraz zacienienie roślin wskutek zbyt gęstego siewu. W takich warunkach choroba szybko obejmuje całą plantację. Silne porażenie powoduje zmniejszenie plonu strąków i nasion oraz pogorszenie ich jakości. Bakteria poraża siewki, pędy, liście, strąki i nasiona. Czasem na silnie porażonych plantacjach, porażone rośliny mają wygląd ugotowanych.
Podstawę w ochronie fasoli przed chorobami stanowi zapewnienie optymalnych warunków wzrostu poprzez właściwą profilaktykę, odpowiednie zabiegi agrotechniczne i dobór odmian odpornych i dostosowanych do lokalnych warunków.
Decyzję o zwalczaniu tej choroby na plantacji należy podjąć po przeprowadzeniu oceny zagrożenia, na które oprócz warunków atmosferycznych wpływa także występowanie choroby w rejonie w latach poprzednich , oraz podatność uprawianych odmian na chorobę. Najlepszy w profilaktyce chorób występujących na fasoli jest Miedzian 50 WP.
W okresie od pełni fazy kwitnienia ,kiedy 50 % kwiatów jest otwartych do końca fazy kwitnienia, gdy 90 % kwiatów przekwitło i widoczne są pierwsze strąki (w fazie BBCH 65-69) należy zastosować MIEDZIAN 50 WP wykonując 2 zabiegi w odstępach co 7 dni.
Opryski w tych terminach wykonane Miedzianem przeciwko bakteriozie obwódkowej fasoli skutecznie zabezpieczą rośliny także przed szarą pleśnią i antraknozą fasoli.