Warunki pogodowe, z którymi mamy do czynienia ostatnio mogą sprzyjać rozwojowi chorób bakteryjnych w uprawach cebuli. Wysokie temperatury w ciągu dnia, duża wilgotność powietrza oraz częste opady deszczu to bardzo niepokojące czynniki. Jeśli na plantacji borykamy się ze szkodnikami, które uszkadzają części zielone lub jeśli wystąpił grad, ryzyko infekcji chorobami bakteryjnymi zwiększa się, ponieważ bakterie wnikać będą poprzez uszkodzone tkanki.
Za bakteriozy w uprawie cebuli odpowiedzialne są bakterie Pseudomonas gladioli, Pseudomonas cepacia oraz Erwinia carotovora. W walce z nimi bardzo ważna jest profilaktyka. Chociaż w dużym procencie do infekcji dochodzi podczas przechowywania, pierwsze symptomy możemy zaobserwować jeszcze przed zbiorem. Po załamaniu się szczypioru, skuteczność zabiegów profilaktycznych jest już nikła.
Jeśli występują sprzyjające warunki pogodowe, czyli wysoka temperatura oraz intensywne opady deszczu powinniśmy mieć świadomość, że może dojść do infekcji. Bakterie wnikać będą poprzez otwarte tkanki, które mogą być następstwem wielu czynników. Oczywistym mogą być rany po gradobiciach, ale również uszkodzenia mechaniczne wynikłe podczas prac pielęgnacyjnych, takich jak pielenie czy obcinanie szczypioru oraz ranki powstałe w wyniku działalności lub żerowania nicieni, owadów i grzybów. Bakterie mogą również wnikać poprzez niezaschniętą szyjkę cebuli, a także ranki powstałe podczas zbioru.
Podczas lustracji plantacji możemy zaobserwować pierwsze oznaki bakteriozy – szyjka korzeniowa cebuli łatwo poddaje się naciskowi palców – jest to miękka zgnilizna. Może również wystąpić wodnistość i gnicie w obrębie łusek wewnętrznych oraz śluzowata zgnilizna, gdzie łuski przybierają żółte zabarwienie. Charakterystyczny jest również przykry zapach. Jeśli zaobserwujemy objawy jeszcze przed zbiorami, nie należy zwlekać z opryskami zabezpieczającymi.
W uprawie ekologicznej należy opryskiwać plantacje 3-krotnie co 7 dni na przełomie lipca i sierpnia środkami poprawiającymi właściwości roślin zawierającymi ekstrakty z grejpfruta (Grevitax, Septovital). Jeśli zabieg wykonamy po załamaniu szczypioru, jego skuteczność ograniczy się znacznie lub zaniknie.
Preparat GREVITAX zawiera ekstrakt z pestek grejpfruta, który jest źródłem naturalnych związków flawonoidowych zwanych przeciwutleniaczami i naturalnego kwasu askorbinowego. Wzmacnia odporność roślin na choroby grzybowe i bakteryjne. Wykazuje działania zapobiegające powstawaniu ognisk choroby.